Dva vlaky se čelně srazily a téměř dvacet lidí zahynulo. Stroje neměly automatické brzdící systémy, které by neštěstí zabránily. Belgické dráhy se brání, že jejich zavádění zpomalila Evropská komise. Ta to ostře odmítá.
Nehoda si vyžádala 18 mrtvých a 125 raněných. První předběžné informace o možné příčině hovořily o přehlédnutí červeného světla jedním ze strojvůdců. Jeden strojvůdce je mezi mrtvými.
ČTĚTE TAKÉ: V Belgii se srazily vlaky, zahynulo až 18 cestujících
Už v pondělí se objevilo tvrzení, že spíš než individuální chyba jsou za neštěstím nedostatečné investice do zajištění bezpečnosti železničního provozu.
Luc Lallemand, šéf společnosti Infrabel, jež spravuje belgickou železniční síť, zdůraznil, že vlak, jehož strojvůdce je podezřelý z přehlédnutí červené, nebyl vybaven systémem, který by zajistil automatické zastavení. Jeho slova vylučovala údržbu trati (kterou má na starosti Infrabel) jako možnou příčinu a obrátila pozornost na SNCB.
Pomalá harmonizace
Prezident SNCB Marc Descheemaecker v reakci na to poukázal na pomalost harmonizace evropských regulí týkajících se automatického brzdění. V souladu s těmito regulemi měl být tento systém zaváděn na belgických drahách jen postupně v letech 2006 až 2013.
Mluvčí člena Evropské komise pro dopravu řekla, že "obviňování, které jsme si dnes ráno přečetli, není vůbec podložené". Nejmenovaný expert komise pak zdůraznil, že komise "belgickému státu nebo SNCB absolutně nebránila v zavedení nějakého národního bezpečnostního systému". Zdůvodňování neštěstí v podání SNCB je podle něho neudržitelné, protože Evropská komise není zapojena do rozhodování o bezpečnostním materiálu montovaném na vlacích - to je na rozhodnutí každého státu.
Mluvčí SNCB však řekla, že Evropská unie rozhodla o jedné normě a pak ji nahradila jinou. SNCB a Infrabel se pak rozhodly uplatnit výkonnější normu, která by umožňovala belgickým vlakům jezdit v jiných zemích. "To evidentně přispělo ke zpoždění v instalaci těchto systémů," řekla mluvčí, ale zároveň přiznala, že "tu bylo také určité zpoždění v investicích".
Strojvůdci SNCB s poukazem na obtížné pracovní podmínky, které podle nich mohou k takovým neštěstím přispívat, vyhlásili na dnešek "divokou" stávku. Výzva ke stávce byla široce respektována. Velké odborové svazy ji sice nepodpořily, ale vyslovily pro ni pochopení.
Foto: ČTK/AP