V EU patří Belgie k zemím s největším počtem přistěhovalců z muslimských zemí. Nejčastějším jménem chlapců narozených v Bruselu byl předloni Muhammad. Tamní obchodní komora proto zavedla „značku kvality halal", jež zaručuje dodržování islámských pravidel.
Nově lze tento certifikát nalézt nejen u potravin, ale také v ubytovacím sektoru. U potravin jsou to například masné výrobky bez použití vepřového a jen ze zvířat, která zemřela vykrvácením. V regálech obchodů však mohou imigranti, hlavně z Maroka a Turecka, nalézt mnoho dalších výrobků halal. Třeba gumové medvídky se zárukou, že u nich nebyla použita želatina z vepřového.
Belgičané jsou zkrátka šikovní obchodníci, konstatují tamní média. Belgie byla ostatně po staletí jednou z důležitých křižovatek, po níž proudilo zboží do Evropy a z ní. Trh halal má velký potenciál růstu. Jen ve Francii se jeho loňský obrat odhaduje na pět miliard eur. A Belgičané nechtějí zůstat za svými sousedy pozadu.
Bruselská obchodní komora nyní přišla s novinkou a islámskou záruku kvality mohou dostat i hotely, které nabízejí pokoje bez televize s pornoprogramy, bez minibaru s alkoholem a s koránem na nočním stolku namísto bible.
V péči o hosta jsou doporučeny ještě další drobnosti à la halal.
Získat certifikát halal v potravinářském sektoru není úplně snadné. Razítko stojí 1500 eur. Za to je produkt podroben důkladné chemické analýze, výrobny navštěvují kontroloři a vše musí nakonec schválit imám z Constantie v Alžírsku.
Velký úspěch mezi výrobky halal slaví ve Francii a v Belgii nealkoholický sekt s názvem Night Orient (Noční orient). Prosvětlete svou party bez alkoholu, zní jedno z reklamních hesel na toto šumivé víno.
Foto: nightorient.be a Profimedia