Belgický princ Laurent, který je oblíbenou lahůdkou domácích médií, se opět dostal do řečí. Tentokrát proto, že prý terorizuje svůj personál, který sestává už takřka výlučně z cizinců. Neplatí jim přesčasy, a když si stěžují, vyhrožuje jim, že je nechá vykázat ze země.
Jeho stálé bydliště v Tervurenu připomíná voliéru. Důvod? Stále tam přilétají a odlétají zahraniční zaměstnanci, píše květnatě belgický magazín Humo. Nyní princ Laurent propouští Filipínce, který pro něj pracuje už od roku 2007. Vykonává v jeho domácnosti četné činnosti, od starosti o obytné prostory přes údržbu automobilů a garáže až po práce na zahradě, ale za přesčasy mu prý neplatí buď vůbec, nebo jen jakési bonusy, navíc načerno.
Magazín Homs cituje nejmenovaného, častého návštěvníka Laurentovy vily Clémentine: "Je stále těžší najít pro prince dobrý personál. Belgičanům už se jeho chování zajídá a Vlámové už ho vůbec nesnášejí."
Princ proto dává v současnosti přednost Asiatům, o nichž je všeobecně známo, že si k nim může jejich zaměstnavatel dovolit leccos. Ale i s těmi má už Laurent problémy, dodává citovaný návštěvník vily. Už prý z ní kvůli zmíněným trablům mimo jiné odešel manželský pár z Tibetu, marocký zahradník a různé chůvy.
Princ se do hledáčku nejen bulvárního tisku dostává poměrně často. Ať už kvůli rychlé jízdě automobilem v Bruselu, nedávno mu policie zabavila přímo na místě řidičský průkaz, či kvůli zpronevěřeným penězům belgického námořnictva. K tomu došlo před čtyřmi lety, když finance maríny použil na renovaci svého domu v Hasseltu.
Tehdy nemohl překročit půl roku práh královského paláce v Bruselu. Tak moc se král Albert II. na svého syna zlobil.
Vztahy mezi panovníkem a princem jsou už nějaký čas zkaleny znovu, a to od doby, kdy Laurent navštívil letos v březnu z vlastní iniciativy Kongo. Jednal tam mimo jiné s prezidentem Josephem Kabilou.
Pro vládu v Bruselu to bylo diplomatické faux pax, neboť od krvavých koloniálních dob má Belgie s Kongem složité vztahy a princ se choval jako příslovečný slon v porcelánu. Laurent naopak prohlásil, že jde o cosi jako palácový převrat proti jeho osobě.
Další diplomatický průšvih princ spáchal, když zorganizoval setkání na podporu diplomatů v Bruselu, kteří si přáli svrhnout libyjského velvyslance, který zůstával věrný plukovníkovi Kaddáfímu.
"Je snadné mě zobrazovat jako idiota. Ale tím nejsem," řekl Laurent onehdy belgické televizi RTBF.
Osmačtyřicetiletý Laurent je nejmladší ze tří dětí Alberta II. a jeho ženy královny Paoly. Po změně belgické ústavy roku 1994 se Laurent posunul jako možný následník trůn z třetího až na dvanácté místo. Že by se skandály ověnčený princi jednou stal panovníkem, tedy Belgii nehrozí.