Sýrie je místem, kam se sjíždějí islamisté z řady zemí, aby tam bojovali proti režimu Bašára Asada. K radikálům z Lybie, Afgánistánu či Alžírska se nejspíše připojují i muslimové z Belgie. Uvedly to ve čtvrtek některé vlámské deníky.
Belgie, srdce Evopské unie, se tak nepřímo zapojila do války v Sýrii. Vlámská média se ve své informaci o belgických islamistech v řadách syrských povstalců odvolávají na poznatky tajné služby Sureté.
Belgická špionážní služba to ale oficiálně nepotvrdila. Více informací prý nemůže poskytnout z operativních důvodů. Ve svém stanovisku ale Sureté uvedla, že Sýrie se v současnosti stala cílem islamistických bojovníků z celého světa. Islamisty v Sýrii podporují otevřeně Saúdská Arábie a Katar, které usilují o svržení Asadova prošíitského režimu a nastolení vlády sunnitů.
Potenciálních bojovníků proti prezidentovi Asadovi je v Belgii více než dost. Někteří vedoucí vlámští nacionalisté už déle hovoří (s určitou nadsázkou) o džihádu, svaté válce v Belgii.
Veřejně nejradikálnější islamistickou skupinou je Šaría pro Belgii (Shariah4Belgium), která před několika týdny vyzvala muslimy k nepokojům. Kolik má toto uskupení členů a příznivců, úřady údajně nevědí.
Pomocí inernetu a mobilních telefonů nabádá skupina k přepadávání "nepřátel Alláha". Zřejmě tyto výzvy vyslyšel muslim, který začátkem června pobodal nožem dva policisty. Jako důvod uvedl "antiislámskou politiku belgické vlády". Pachatel byl obviněn z pokusu o vraždu s teroristickým pozadím.
Část muslimů pobouřilo čerstvě i to, že se belgická police snažila zjistit identitu zahalené ženy. U příslušné policejní stanice v Bruselu se záhy shomáždily asi čtyři stovky rozlícených muslimů.
Kvůli nabádání k násilí zatkla policie v první půli června vůdce Šaríe pro Belgii Fouada Belkacema alias Abou Imrama.
Kvůli podobnému obvinění byl už dříve odsouzen. V jeho rodném Maroku na něj vystavili zatykač pro podezření z pašování drog.
Kvůli vysokému stupni politické korektnosti hovoří belgičtí politici na toto téma jen zřídka - vyjma vlámských nacionalistů. Kupodivu se proti islamistům nezvedá ani širší občanský odpor.
K výjimkám patří vášnivý antiislamista Aldo Mungo, k jehož oblíbeným výrokům patří, že se v "Belgii prosazují kmenová práva beduínů ze 7. století".
Podle Munga bude za méně než dvě desetiletí Brusel muslimský. Dnes je prý město s 1,1 milonu obyvatel ze 40 procent islámské.
Fillip Dewinter, jeden z předáků strany Vlaams Belang (Vlámský zájem; do roku 2004 Vlaams Blok), slibuje prémii 250 eur každému, kdo policii oznámí muslimku se zahalenou tváří. To je v Belgii zakázáno.
Stále více muslimů považuje za své lidské právo vzpírat se integraci do belgické společnosti.