Belgie a Nizozemí nemocné populismem

Zahraničí
7. 9. 2010 07:00
Geert Wilders získal spoustu voličů pro antiislamismus.
Geert Wilders získal spoustu voličů pro antiislamismus.

Belgie a Nizozemí procházejí bezprecedentní krizí: tři měsíce po volbách stále čekají na program a ustavení vlády, byť by to bylo za cenu nepravděpodobně vyhlížejících koalic. V Belgii se znovu vynořují debaty o možném rozdělení, v Nizozemí roste síla xenofobů a antiislamistů.

V Bruselu začalo trápení v roce 2007. Vlámský křesťanský demokrat Yves Leterme dal razítko legitimity na poselství vlámských stoupenců nezávislosti, s nimiž se spojil. Ale stejně jako jeho strana byl pohlcen touto Novou vlámskou aliancí, která díky němu mohla úspěšně šířit ideu autonomního Vlámska zbaveného valonského "balvanu" a schopného zmocnit se Bruselu. Zmatek je takový, že scénář rozdělení Belgie už dnes není nerealistický.

Laurette Onkelinxová se rozdělení Belgie bojí.I frankofonní socialistická strana začíná tuto možnost připouštět, byť pro ni doposud byla tabu. "Je třeba se připravit na konec Belgie," řekla Laurette Onkelinxová, významná valonská socialistická politička a vicepremiérka.

"Doufejme, že nic takového se nestane, neboť v případě rozpadu to budou ti nejpotřebnější, kteří zaplatí největší cenu. Na stranu druhou není možné ignorovat, že mezi velkou částí vlámské populace takový hlas zní."

Jde ze strany frankofonních politiků o taktiku, blafování či vydírání? ptá se Le Soir. "Každopádně je to manévr," odpovídá si. Zřejmě se snaží křesťanskodemokratickou vlámskou stranu dostat do kouta. "Postavit je před historickou odpovědnost: buď přijmete poslední návrhy a ustoupíte od svých požadavků, nebo vyprovokujete zhroucení země."

Proti islámu

Nizozemí je sice jazykových sporů ušetřeno, ale jeho situace není radostnější. Dvě tradiční strany - křesťanští demokraté a liberálové - se pokusily uzavřít pakt s ďáblem v podobně krajní pravice protiislámského poslance Geerta Wilderse. Výměnou za podporu populistů své menšinové koalici a svému úspornému programu se zavazovaly k přijetí ráznější politiky vůči přistěhovalcům. Wilders tento domek z karet rozbořil, když kritizoval nedostatek věrohodnosti křesťanských demokratů.

Přes veškeré rozdíly mezi sebou trpí oba státy, často díky svému umění kompromisu dávané za příklad, podobnými nemocemi. Vzestupem egoistického a často protievropského populismu. Rozčarováním veřejného mínění z politických systémů, které jsou u konce s dechem. A roztříštěností voličstva, které nahrává systém poměrného zastoupení.

Demokratický systém v Belgii a Nizozemsku (dlouho stabilní, protože hlasy se tam přelévaly mezi třemi klasickými proudy - křesťanskými demokraty, sociálními demokraty a liberály) nechal rozkvést strany protestu, které teď ohrožují jeho rovnováhu.

Ve Vlámsku se po radikální a xenofobní krajní pravici zrodila zábran zbavená nacionalistická pravice, která své zpochybňování "špatné správy" dokázala smísit s požadavky nezávislosti a s odsuzováním převodů peněz "chudým" frankofonním obyvatelům země. V Nizozemí klasické strany neviděly hrozbu protimuslimského populismu, který dělá z každého cizince obětního beránka.

V obou zemích dosáhly zpočátku velmi menšinové strany známosti díky neschopnosti tradičních stran postavit proti křiklounským populistům racionální argumenty. I díky zvědavosti po novinkách lačnících médií, která šířila jejich poselství a tak tomuto poselství dodala věrohodnosti. Díky především volebním systémům, které přeměnily parlamenty obou zemí v ampliony karikaturních pohledů na velké politické otázky.

mapa

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ