<span>Běloruská čistka</span> na ambasádě USA v Minsku

Zahraničí
30. 4. 2008 17:29
Ideologičtí spojenci a protivníci Strýčka Sama, Chávez a Lukašenko
Ideologičtí spojenci a protivníci Strýčka Sama, Chávez a Lukašenko

Ideologičtí spojenci a protivníci Strýčka sama, Chávez a LukašenkBělorusko dnes označilo deset amerických diplomatů za nežádoucí osoby, což fakticky znamená jejich vypovězení. Zemi musejí opustit do tří dnů. Další krok v diplomatické bitvě mezi oběma zeměmi následoval poté, co americké velvyslanectví v Minsku nevyhovělo běloruským žádostem, aby snížilo počet svých pracovníků.

"Ministerstvo zahraničí vypracovalo seznam deseti diplomatů, kteří musejí opustit zemi během 72 hodin," řekl reportérům americký chargé d´affaires Jonathan Moore poté, co seznam převzal. Momentálně je podle něj v Minsku 15 amerických diplomatů. "Uděláme vše možné, aby opustili zemi během stanovené lhůty," dodal.

"Seznam amerických diplomatů, označených za nežádoucí osoby, které musejí opustit běloruské území, byl předán americkému chargé d´affaires," oznámilo ještě dříve běloruské ministerstvo zahraničí. Dodalo, že toto rozhodnutí následovalo "kvůli odmítavému postoji americké strany řídit se doporučením ohledně snížení počtu pracovníků svého velvyslanectví v Minsku".

Bělorusko minulý týden "doporučilo" Spojeným státům, aby snížily počet svých diplomatů v MinskMinsku ze 17 na šest či pět, tedy na stejný počet, na jaký snížilo počet svých diplomatů v USA.

Bělorusko a Spojené státy vedou od března diplomatickou válku, kterou vyprovokoval Minsk výzvou ke snížení počtu zaměstnanců amerického velvyslanectví. Vláda prezidenta Alexandra Lukašenka tak reaguje na americké sankce proti běloruské státní společnosti Belněftěchim a na americkou politiku omezování styků s Běloruskem.

Kvůli stejné roztržce odcestovala 12. března americká velvyslankyně Karen Stewartová na konzultace do Washingtonu.

Vztahy mezi Minskem a Washingtonem jsou delší dobu napjaté. Spojené státy nazývají běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka "posledním evropským diktátorem" kvůli autoritářskému stylu vládnutí a potlačování opozice v desetimilionové bývalé sovětské republice. Zlepšení vztahů Američané podmiňují propuštěním všech politických vězňů v Bělorusku.

Spojené státy rovněž pravidelně kritizují represe běloruského režimu vůči médiím a opozici. Podle Washingtonu to potvrzuje, že vláda této země je "brutální a autoritativní diktaturou".

Foto: AP, archiv

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ