Benátská komise kárá Varšavu, ta ji ignoruje

Zahraničí
14. 10. 2016 16:37
Soud (ilustrační foto).
Soud (ilustrační foto).

Benátská komise, sdružující experty Rady Evropy na ústavní právo, ostře zkritizovala Varšavu za poslední novelu zákona o ústavním soudu, která "dává přílišnou moc parlamentu a vládě" vůči moci soudní, a tedy neplní zásadní podmínky zdravé rovnováhy moci v demokratickém systému.

Novelu, přijatou vládní většinou v parlamentu v červenci, zpochybnil polský ústavní soud v srpnu, podobně jako dříve odmítl předchozí změny v předpisech o svém fungování.

Polská vláda kritiku očekávala, ale na jednání komise žádné zástupce neposlala. "Poslední hodnocení a dokonce i způsob práce Benátské komise jsou krajně zaujaté. Komise naprosto nebere zřetel na názor jedné strany, přihlíží jen k argumentům ústavního soudu, a tak jsme uznali, že nemá smysl pokračovat ve spolupráci," prohlásil šéf polské diplomacie Witold Waszczykowski.

Stanovisko

Právě Waszczykowski si původně vyžádal stanovisko Benátské komise ve sporu s ústavním soudem. Názor však změnil poté, co se komise jednoznačně přiklonila na stranu nejvyššího justičního orgánu.

Snahy vlády ochromit ústavní soud znepokojují i Evropskou komisi, která vůči Varšavě spustila proceduru, končící v nejhorším případě sankcemi. Přestože Varšava až dosud žádné kroky k nápravě nepodnikla, přijetí sankcí se pokládá za velice nepravděpodobné, již kvůli vyžadované jednomyslnosti všech ostatních členských států. Polsko ale podle některých komentářů může na svůj odpor doplatit při projednávání rozpočtu EU, kde hrozí, že by mohlo přijít o hodně ze společných finančních fondů.

Nynější zpráva Benátské komise je podle listu Gazeta Wyborcza hlavně dílem šestice zpravodajů, mezi nimiž byla i Veronika Bílková z Česka.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ