Berlín chce hospodářské sankce jen společně a solidárně

Zahraničí
12. 5. 2014 13:40
Přetahovaná o Ukrajinu...
Přetahovaná o Ukrajinu...

Evropská unie by na Rusko neměla uvalovat hospodářské sankce, pokud nebude připravena k solidaritě s těmi svými členskými státy, které takový krok ekonomicky zasáhne. V rozhovoru v deníku Handelsblatt to dnes uvedl náměstek německého ministra zahraničí Michael Roth. Případné sankce podle něj také musejí být pečlivě připravené, aby přinutily Rusko ke změně přístupu vůči Ukrajině.

"Z dobrých důvodů jsme se v EU dohodli, že hospodářské sankce uvalíme jedině společně. Evropská komise nyní zkoumá možné dopady takových opatření," řekl Roth. "Obecně proti sankcím nejsem. Varuji ale před tím, abychom se nechali vmanévrovat do situace, kdy se nepodaří (sankcemi) dosáhnout požadovaných výsledků a zároveň nebudeme připraveni k solidaritě s členskými státy EU, které sankce také postihnou," dodal.

Michael Roth, náměstek ministra zahraničí SRN.

Za příklad označil Řecko, které se stále ještě zcela nevzpamatovalo z hospodářské krize. Řecká ekonomika silně závisí na turistickém ruchu a z Ruska do středomořské země ročně dorazí kolem milionu turistů.

Kvůli sankcím by se podle Rotha mohl jejich počet výrazně snížit, což by řeckou ekonomiku poškodilo.

Roth také odmítl srovnání evropských sankcí proti Rusku s těmi, kterým čelil Írán. Připustil sice, že v případě Íránu hospodářské sankce nakonec přivedly postiženou zemi k jednání, ale u Ruska je podle něj situace jiná. "Hospodářsky stojí Rusko úplně jinde než Írán. A uvědomte si, jak dlouho to trvalo, než se Írán vůbec k jednání odhodlal," zdůraznil.

Šéf EK Barroso při jednání EU s Ruskem letos v lednu.Teherán čelil postupně se zpřísňujícím vlnám sankcí kvůli svému jadernému programu od roku 2006, k jednání přistoupil teprve loni.

EU kvůli postoji Moskvy vůči Ukrajině už dříve uvalila na přední ruské představitele cílené sankce: zmrazila jim majetek a zakázala vstup na své území. Podle Rotha tato opatření ve značné míře zasáhla celou ruskou společnost.

"Rusko i bez hospodářských sankcí platí velkou ekonomickou i sociální cenu. Ale vadí to nějak (ruskému prezidentovi Vladimiru) Putinovi? Ne," prohlásil náměstek německého ministra. Podle něj je proto třeba další kolo sankcí připravit tak, aby ruské vedení přimělo ke změně postoje.

Eurokomisař Oettinger jednal v Polsku o ruském plynu.

Autor: ČTK , Reuters, DPAFoto: archiv Evropské komise , Shutterstock

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ