Otázky v písemných testech, jejichž úspěšné podstoupení je podmínkou pro získání německého občanství, budou od 1. září poprvé jednotné na celém území Německa. Berlínská Humboldtova univerzita vypracovala katalog 310 otázek, které mají u zájemců o německý pas prověřit základní znalosti o německé politice, dějinách a společnosti.
Testy, jež budou obsahovat vždy 33 z 310 zveřejněných otázek, mají vnést větší přehlednost a spravedlnost do německého systému podmínek pro nabývání občanských práv. Dosud se testy v jednotlivých spolkových zemích lišily. Podmínkou úspěšného složení zkoušky je přitom správné zodpovězení alespoň 17 otázek.
Úřady se budou ptát například na počet spolkových zemí v Německu, na věkovou hranici trestní odpovědnosti či na rok založení Spolkové republiky Německo. Nabízí se vždy čtyři odpovědi, z nichž žadatel má zaškrtnout vždy jedinou správnou. Například u otázky "Co chtěl vyjádřit (bývalý kancléř) Willy Brandt pokleknutím v bývalém židovském ghettu ve Varšavě v roce 1970?" má řešitel na výběr: Podrobil se spojencům, prosil Poláky a polské židy o odpuštění, dal najevo svou pokoru před Varšavským paktem, modlil se u hrobu neznámého vojína (b je správně).
Jednotlivé spolkové země se budou smět nad rámec závazných otázek v ústních rozhovorech s žadateli dotazovat na hlavní město dané spolkové země, na jejího premiéra a ne její znak. Od testů jsou osvobozeni například lidé, kteří v Německu absolvovali školní docházku a děti mladší 16 let.
Nové testy údajně nejsou takovou překážkou pro získání občanství, jako tomu bylo dosud v některých spolkových zemích. Například západoněmecké Hesensko čelilo v roce 2006 kritice po předložení 100 otázek, z nichž některé byly mimořádně záludné.
Žadatelé o občanství tak měli uhádnout, kterou krajinu zachytil malíř Caspar David Friedrich na jednom ze svých obrazů (Křídové útesy ostrova Rujana), vyjmenovat tři německé filosofy nebo jmenovat vždy jedno dílo Goetheho a Schillera.
Známý literární kritik Marcel Reich-Ranicki tehdy vyjádřil pochybnost, zda by test vůbec složil a expert na migraci Dieter Oberndörfer prohlásil, že jde o "vědomostní kvíz", který není vhodný ani jako příprava na televizní soutěž Chcete být milionářem?.
Požadavek jednotného souboru otázek vzneslo německé ministerstvo vnitra. Zákon o nabývání státní příslušnosti však u žadatelů o německý pas předpokládá splnění dalších podmínek. Žadatel musí prokázat legální pobyt na území spolkové republiky v délce nejméně osmi let a dostatečné znalosti němčiny. Také nesmí mít na kontě závažný trestný čin, musí mít zajištěné živobytí a uznávat ústavní pořádek Německa.
Dvojí občanství Německo zpravidla netrpí, ale existují výjimky. Tou nejznámější je v těchto dnech případ fotbalisty Lukase Podolského. Ten má občanství svého rodného Polska i Německa, které reprezentuje na nynějším mistrovství Evropy. Po dvojnásobné trefě Podolského do polské branky v nedělním zápase požaduje šéf polské ultrakatolické strany Liga polských rodin (LPR) Miroslaw Orzechowski, aby byla Podolskému polská státní příslušnost odňata.
Loni nabylo německé státní občanství nově 126 tisíc osob. Ještě v roce 2000 to však bylo téměř 187 tisíc lidí.
Foto: Profimedia