Berlínský Palác republiky definitivně <span>zmizel z povrchu</span>

Zahraničí
2. 12. 2008 15:37
Bourání posledních zbytků paláce republiky.
Bourání posledních zbytků paláce republiky.
Poslední zbytky palace ční k berlínskému nebi.

Demolice Paláce republiky, někdejší reprezentativní stavby východního Berlína, dnes byla dokončena. Demoliční bagr strhl poslední čnící trosky jednoho ze schodišťových traktů. Multifunkční budova, v níž se nacházel mimo jiné východoněmecký komunistický parlament, tak vyklidila prostor pro znovupostavení berlínského zámku, jenž byl srovnán se zemí v roce 1950.

Betonové bloky Paláce republiky kladly demoličním bagrům až do poslední chvíle tuhý odpor. Původně měly být zbytky schodiště zbourány už minulý týden, ale trhlina v rameni mohutného demoličního bagru, jenž váží 110 tun, znovu zdržela likvidační práce, které se i tak vlekly dva roky.

Zdlouhavé rozebírání objektu si vyžádalo jeho zamoření jedovatým stříkaným azbestem, jenž se v 70. letech, kdy stál v čele Německé demokratické republiky Erich Honecker, používal jako ochrana proti korozi a požáru.

"Hlavní práce byla vykonána, nyní bude rozdrcena poslední hromada suti a staveniště vyčištěno," mohl dnes s úlevou konstatovat demoliční mistr Michael Möller. "Jsme velmi rádi, že se práce tak dobře zdařily a také že nedošlo ke zraněním," dodal.

Palác republiky za slavných socialistických dní.V další fázi mají být do února zasypány podzemní prostory, které po "Erichově obchodu s lampami" zůstaly. K tomu bude podle deníku Bild potřeba 20.000 kubických metrů písku. Následně bude plocha v sousedství Berlínského dómu zatravněna, ale dlouho se zřejmě zelenat nebude.

Palác republiky totiž stál z velké části na místě někdejší rezidence pruských a německých panovníků, který má být obnoven jako "Humboldtovo fórum". To má zastřešovat různé kulturní a vědecké instituce. Právě tento týden byl představen vítězný architektonický projekt a stavební práce mají být zahájeny už v roce 2010 a měly by trvat tři roky.

Podobně jako v případě Paláce republiky však půjde o kontroverzní projekt. Podle průzkumu časopisu Super Illu totiž s postavením téměř repliky berlínského zámku nesouhlasí 61 procent Berlíňanů.

Bourání posledních zbytků paláce republiky.Po 2. světové válce se však na jejich názor, jak naložit s problematickým místem, nikdo neptal. Bombardováním a požárem zdevastovaný zámek byl stržen a dodnes z něj zbylo jen několik soch a sousoší, které jsou umístěny v různých částech Berlína. Připomíná jej například Neptunova kašna poblíž známé Televizní věže.

O stavbě Paláce republiky rozhodla východoněmecká vláda v dubnu roku 1973 a ještě na podzim téhož roku byl položen základní kámen. V dubnu o tři roky později byl Palác republiky slavnostně otevřen.

Šlo o skutečně multifunkční budovu. Pod jednou střechou zasedal komunistický parlament, byla tu velká galerie, bary i sály pro pořádání kulturních akcí. Několikrát se odtud vysílala televizní estráda Ein Kessel Buntes známá i z československých předlistopadových obrazovek.

Východní Berlín s palácem a bez paláce.Hranatý palác kvůli azbestovému nebezpečí dosloužil v září roku 1990, necelý rok po pádu Berlínské zdi a krátce před znovusjednocením Německa. Po mnohaletých sporech o jeho další využití a pokusech o jeho sanaci se nakonec v roce 2006 začalo s jeho demolicí.

Foto: Reuters, AP

Autor: ČTK

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ