Berlusconi chce vyslovení důvěry, nebo předčasné volby

Zahraničí
16. 11. 2010 15:44
V Itálii se mluví o pádu Berlusconiho stále hlasitěji.
V Itálii se mluví o pádu Berlusconiho stále hlasitěji.

Vzduch kolem italského premiéra řídne. Berlusconiho vláda se blíží svému konci. Předseda vlády se ale nehodlá vzdát a chce, aby mu parlament buď vyslovil důvěru a on mohl setrvat v úřadu, anebo aby se v zemi konaly předčasné volby.

Takový je výsledek schůzky předsedy vlády s jeho nyní hlavním koaličním partnerem Umbertem Bossim z Ligy severu. Píší o tom dnešní italská média.

Opozice iniciovala v parlamentu hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. Berlusconi sám chce nechat hlasovat o důvěře vládě v obou komorách parlamentu, nejprve si však přeje, aby sněm ještě před tímto hlasováním definitivně schválil rozpočet na příští rok. S tím v zásadě souhlasí i opozice.

Předseda Poslanecké sněmovny Gianfranco Fini, Berlusconiho bývalý spojenec, nyní však odpůrce, v pondělí stáhl z vlády několik svých stoupenců, kteří podali demisi. Nová Finiho strana však již v pondělí uvedla, že "v zájmu země" vládní rozpočet podpoří.

Přechodná vláda pod vedením Berlusconiho je vyloučena, prohlásil Berlusconiho ministr obrany Ignazio La Russa. "Když nedostaneme v parlamentu důvěru, přijdou ke slovu volby," uvedl.

Fini pomalu zaživa pohřbívá svého letitého spojence. Ještě dnes bude prezident Giorgio Napolitano jednat s předsedy obou komor parlamentu, tedy s Finim jako předsedou Poslanecké sněmovny a Renatem Schifanim jako předsedou Senátu. Hlavním tématem by mělo být stanovení data, kdy by se mělo hlasovat o důvěře Berlusconiho vládě.

Podle politických pozorovatelů jsou tři možnosti, jak z krize vybřednout.

Za prvé Berlusoni bude muset v případě vyslovení nedůvěry odstoupit. Prezident Napolitano by jej pak pověřil, aby společně s Unií křesťanských demokratů a středu (UDC) sestavil novou vládu.

Druhou možností je to, že by Napolitano po Berlusconiho odstoupení pověřil sestavením nové vlády některou osobnost z tábora pravého středu.

V posledním případě, kdy by sestavení nové vlády nebylo možné, mohl by prezident rozpustit parlament a na jaře by se konaly předčasné volby. Tato eventualita by nejlépe vyhovovala Berlusconimu, protože se cítí dosti silný, aby v nich mohl vůči nevýrazné italské levici zvítězit. Pokud jde o Finiho novou formaci, kterou zakládá, získala by podle odhadů jen asi osm procent hlasů. 

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ