Staronový italský premiér Silvio Berlusconi se vrátil ke svým osvědčeným praktikám a jen několik měsíců po návratu do funkce už si hledá cestičky, jak si zajistit imunitu před trestním stíháním. Pomoci mu v tom má nový zákon. Berlusconi má naspěch, kvůli obvinění z korupce mu hrozí osmileté vězení.
Italský deník La Repubblica přinesl zprávu o chystané legislativě, která by dočasně zastavila soudní řízení s občany, kteří jsou stíháni za delikty, k nimž došlo před 30. červnem 2002. Vyjmuty by měly být těžké zločiny, jako jsou terorismus nebo mafiánské praktiky.
Legislativní úprava má jedenasedmdesátiletému Berlusconimu pomoci získat čas v jeho vlastním případu stíhání kvůli úplatkářství.
Mediální magnát a miliardář chce klauzuli připojit k připravovanému zákonu upravujícímu bezpečnostní otázky.
Dalším krokem pak má být legislativní návrh, který by zajistil imunitu pěti nejvyšším státním činitelům. Berlusconi se jej snažil prosadit již během předminulého legislativního období, v roce 2004 ale takový plán zmařil Ústavní soud.
Cavaliere, jak je premiér v Itálii přezdíván, nasadil podle listu La Repubblica všechny páky, aby se vyhnul případnému odsouzení. Rozsudek v procesu proti němu by měl podle očekávání milánský soud vydat ještě v červenci.
Prokuratura Berlusconiho obviňuje, že v roce 1997 svému britskému právníkovi Davidu Millsovi zaplatil 600 tisíc dolarů, čímž si prý snažil zajistit falešná svědectví v procesu s jeho mediálním koncernem Mediaset. Obžalobě čelí v témže procesu i Mills.
Již na konci roku 2005 se Berlusconi snažil prosadit zákon, který by zkrátil promlčecí lhůty na polovinu. Měl ochránit před vězením jeho právníka a důvěrníka Cesare Previtiho. Zákon ale odmítl podepsat tehdejší prezident Carlo Azeglio Ciampi.
Berlusconi čelil v minulých letech celé řadě procesů. V první instanci v nich byl dvakrát vynesen trest odnětí svobody, Berlusconimu a jeho právníkům se ale vždy podařilo konečné odsouzení ve vyšších instancích odvrátit.
Některá soudní řízení byla zcela zastavena, další skončila zproštěním obžaloby. Jiné údajné delikty byly prohlášeny za promlčené nebo přestaly být díky změně zákonů trestně stíhatelné.
Foto: AP