Italský premiér Silvio Berlusconi a jeho osobní život se stal terčem kritiky katolické církve. Avantýry a rodinný život dvaasedmdesátiletého magnáta si protiřečí s etikou, kterou hlásá Vatikán. Berlusconi se přitom dostal do čela Itálie díky silné podpoře katolíků.
Na Apeninském poloostrově už to vědí všichni. Premiérova žena chce rozvod. Dvaapadesátiletá Veronica Lariová už podle svých slov nemohla déle snášet, jak se její muž promenuje s mladými krasavicemi (premiér nedávno navštívil narozeninovou oslavu osmnáctileté modelky).
ČTĚTE TAKÉ: Manželství a rozvod po italsku. Premiérova nová show
Berlusconiho choť toho už má dost. Chce prý rozvod
Choť zuřila. Berlusconi stáhnul krásky z kandidátky
Na titulní straně označil list Avvenire (oficiální noviny Italské katolické biskupské konference) chování Berlusconiho za „znepokojující". Pichlavý komentář dále pokračoval s tím, že si Itálie zaslouží premiéra, který „by byl zrcadlovým obrazem duše své země". Deník nakonec vyzval politického matadora, aby byl „střízlivější a vážnější".
Vatikán mohl být letos s Berlusconim spokojený. Zakročil proti případu Eluany Englarové, která byla v kómatu sedmnáct let. Rodina jí chtěla odpojit od přístrojů a výživy. Premiér dokonce prohlásil, že hodlá popohnat legislativní změny, které by rodině zabránily Eluanu usmrtit. Ta však nakonec zemřela na infekci dříve, než mohly legislativní změny projít.
Berlusconi se shodne s Vatikánem na mnohém. Proti srsti jsou mu sňatky homosexuálů, potraty, antikoncepce či výzkum kmenových buněk.
První muž Itálie by prý rád mimosoudní vyrovnání a dohodu s manželkou. Za prvé by nemusel ztratit podporu katolického voličstva a za druhé by se vyhnul „věšení špinavého prádla na velmi dlouhé šňůře", jak řekl zdroj blízký Berlusconimu.
Foto: ČTK/AP