Žádná party, žádná velká slova. Silvio Berlusconi se po vítězství v předčasných parlamentních volbách a dlouho ohlašovaném návratu do premiérského křesla snaží vystupovat jako nový člověk. Italy chce těžkými časy provést ve stylu britské expremiérky Margaret Thatcherové.
Nejen v Itálii je Berlusconi „stará známá firma". Do obecného povědomí vstoupil nejprve svými podnikatelskými úspěchy. V roli politika proslul svým umným prosazováním zákonů, které vyhovovaly jeho osobnímu prospěchu a zájmům a chránily jej před soudním stíháním. Pozornost poutal i jeho okázalý životní styl, plastické operace či nevybíravé vtipkování.
Il Cavaliere, jak je v Itálii přezdíván, ale po svém pondělním vítězství prohlašuje, že nic nebude jako dříve.
„Jsem úplně jiný než v minulém funkčním období, už nejsem tím premiérem z roku 2001," sdělil posluchačům politických pořadů státní stanice RAI a vlastního Mediasetu.
Po vzoru britské železné lady se prý nyní chce soustředit na praktickou politiku. „Vzal jsem si do hlavy, že žádný den nepůjdu do postele, aniž bych učinil něco konkrétního a pozitivního pro svou zemi a Italy," prohlásil Berlusconi, jenž zejména v zahraničí platí za mistra populismu.
Skutečnost, že si odpustil veřejné oslavy na náměstích a osobně nevystoupil ani v televizi, skutečně nové byly. Novináři po celém světě čekali na foto triumfujícího Silvia marně. Nad důvěrou voličů pouze telefonicky vyjádřil dojetí.
„Starého" Silvia ale jeho kritici poznali v momentu, kdy se jej moderátor pořadu Matrix zeptal, zda hodlá vyřešit také svůj střet zájmů a odloučí se od svého mediálního impéria. Berlusconi reagoval jako tradičně podrážděně: „Tohle je záležitost, která skutečně zajímá pouze dvě procenta Italů," prohlásil. Jeho televize prý levici nikdy nenapadaly.
Kritikou se nechce nechat zdržovat: „Nebudu poslouchat žádné plané řeči a místo toho se zaměřím na práci," ujišťuje své příznivce. Prioritu má dostat řešení odpadkové krize v Neapoli a záchrana letecké společnosti Alitalia.
Italy varoval, že na ně čekají krušné časy, je však připraven je jimi provést.
Slíbil realizovat naléhavě potřebné reformy: institucionální změny, nižší daně, snížení státního dluhu, liberalizaci služeb. Stejný program ovšem nabízel i poražený vůdce levicového tábora Walter Veltroni. Berlusconi nyní prohlašuje, že je připraven s levicí spolupracovat.
Analytici se shodují na tom, že výrazná převaha, jíž pravicová koalice v obou komorách parlamentu dosáhla a menší počet zastoupených stran, by pro reformní úsilí mohly být příznivé. Stejné sliby Berlusconi ale již v minulosti nenaplnil a dal přednost populistickým krokům.
Odtupující koalice levého středu premiéra Romana Prodiho u Italů ztratila podporu především kvůli své nejednotnosti a snaze ozdravit stav veřejných financí zvýšením daní a razantním bojem proti daňovým únikům.
Foto: AP