Berlusconi <span>vede volební průzkumy</span> na italské "holínce"

Zahraničí
28. 3. 2008 17:09
Dokáže Berlusconi získat v parlamentu dostatečnou většinu?
Dokáže Berlusconi získat v parlamentu dostatečnou většinu?

Silvio Berlusconi hřímá na předvolebním mítinkuDva týdny před italskými parlamentními volbami všechny průzkumy ukazují, že v nich zvítězí pravý střed Silvia Berlusconiho. Není však jasné, zda bude mít dostatečnou většinu v Senátu, a tedy zda se mu bude vládnout snadněji než jeho předchůdci Romanu Prodimu.

Rozdíl mezi italským magnátem, který by se mohl stát premiérem už potřetí, a jeho hlavním soupeřem, bývalým římským starostou Walterem Veltronim je podle průzkumů šest až sedm procent. Volby se budou konat 13. a 14. dubna a od dnešní půlnoci je zveřejňování dalších průzkumů zakázáno.

"Veltroni má jeden velký problém, a to je Prodi, jehož vláda je považována, ať již právem či neprávem, za katastrofu. Veltroni se sice snažil od Prodiho distancovat, ale není to snadné," napsal přední italský komentátor Sergio Romano v deníku Corriere della Sera.

Od pádu Prodiho vlády z konce ledna dvaapadesátiletý Veltroni, který si založil vlastní Demokratickou stranu tvořenou bývalými komunisty a levými katolíky, získává body a zmenšuje zpočátku výrazný náskok pravice. V době pádu Prodiho vlády činil náskok pravice až 16 procent.

"Berlusconi je v této kampani méně agresivní než v roce 2006, protože světová ekonomická situace je nejistá. Není tak agresivní a neslibuje zázraky jako před dvěma lety," soudí profesor politických věd Roberto D´Alimonte.

Dokáže Berlusconi získat v parlamentu dostatečnou většinu?Většina expertů předpovídá široké vítězství Berlusconiho formace Lid svobody (PDL) v dolní sněmovně, ale málokterý se odvažuje předvídat, jak bude vypadat situace v Senátu. V Poslanecké sněmovně totiž platí klauzule, podle níž koalice, ať už vyhraje volby s jakkoli těsnou většinou, automaticky získá 340 ze 630 mandátů, tedy 54 procent křesel, pokud jich už ovšem nemá více.

Do horní komory volí obyvatelé 315 z 322 senátorů podle poměrného systému zastoupení; kromě toho je zde sedm doživotních senátorů z řad bývalých prezidentů republiky a osobnosti jmenované prezidentem republiky.

Podle posledních průzkumů by pravice měla v Senátu jen o pět až sedm hlasů více než levice, ale do toho nejsou započítáni doživotní senátoři, kteří jsou většinou nakloněni levici.

Všichni si ještě pamatují, jaké problémy měl v Senátu Prodi, který zde měl většinu pouhých dvou hlasů. Prodiho vláda musela podat 24. ledna demisi, když v Senátu těsně neprošla hlasováním o důvěře. Prodiho kabinet doplatil na odchod malé koaliční strany křesťanských demokratů UDEUR, na jejíchž hlasech jeho vláda v Senátu závisela.

Foto: Reuters, Profimedia

Autor: ČTK

Další čtení

Netanjahuovu vládní koalici opustila další strana

Zahraničí
16. 7. 2025

Osmnáctý balík sankcí proti Rusku nebyl schválen, slovenská blokace trvá

Zahraničí
16. 7. 2025
Ilustrační foto

Japonec dostal za špionáž v Číně tři a půl roku vězení, Tokio protestuje

Zahraničí
16. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ