Berlusconi <span>vrací úder</span>

Zahraničí
28. 1. 2008 15:23
Silvio Berlusconi
Silvio Berlusconi

Silvio BerlusconiExperiment Romana Prodiho trval pouhých dvacet měsíců. Odstupující vláda, která chtěla spojit levici a střed, padla stejně jako jiné před ní, jako oběť neuvěřitelné roztříštěnosti italské politické scény.

Tento experiment byl odsouzen předem k nezdaru. Prodi a jeho tým, který neměl společný projekt ani nový recept na léčbu italských neduhů, i přes premiérovu houževnatost od prvního dne pouze přežíval. Koalice třinácti stran, která ve volbách z roku 2006 zvítězila jen o vlásek, rozdělená mezi reformistický levý střed a radikální levici, nemohla vydržet příliš dlouho.

Silvio Berlusconi, odstavený od moci před dvěma lety, se dočkal své odplaty. S více než desetibodovým předstihem v průzkumech je nyní jednasedmdesátiletý nejbohatší muž Itálie připraven chopit se potřetí moci.

Pravice, která není tolik rozkouskována jako levý střed, nenašla lídra, jenž by mohl Berlusconiho nahradit. Semkla své řady kolem něho, když ucítila, že přišla její hodina. "Cavaliere" a jeho hlavní spojenci tak požadují okamžité volby. Prioritou pro ně je vrátit se k moci.

Nemocný člen Evropské unie

Berlusconi si mne ruce na sjezdu strany v Neapoli.Itálie však potřebuje nejen změnu, ale také modernizaci institucí, které ji činí neovladatelnou.

Po druhé světové válce bylo třeba zabránit návratu diktatury. Režim si tedy zvolil cestu parlamentní, se dvěma komorami s rovnými pravomocemi.

Později, když rozklad SSSR ukončil studenou válku, rozpadl se systém dvou stran, který umožnil rekonstrukci země, a objevila se záplava formací, z nichž většina neměla žádnou představu o tom, jak vládnout.

Od té doby země přešlapuje na místě, není schopna se reformovat a přizpůsobit svou vládu a politický systém moderní době.

Itálie s krizí porodnosti, s bezkrevnou ekonomikou a zdiskreditovanou politickou třídou ztrácí v mezinárodním soupeření půdu pod nohama. V příjmu na jednoho obyvatele ji přeskočilo Španělsko. Hory odpadků zavalující Neapol dokreslují, co se může stát se zemí, která je stále ještě přitažlivá, ale beznadějně neefektivní.

Aby Itálie přestala být nemocným členem Evropské unie, musí zreformovat své instituce, především svůj volební zákon. Prezident republiky, bývalý komunistický vůdce Giorgio Napolitano, chce pověřit prozatímní vládu, aby způsob voleb modifikovala do příštích voleb.

Takovému návrhu by měl Silvio Berlusconi dát svou podporu. Jen tak by snad mohl upadnout v zapomnění politováníhodný volební zákon, který dal schválit a který přispívá k působení tolika mikrostran.

Foto: Reuters

Autor: ČTK

Další čtení

Více než polovina českých europoslanců podpořila nedůvěru šéfce Evropské komise

Zahraničí
10. 7. 2025

Ukrajina má všechny signály o obnovení pomoci USA, řekl Zelenskyj

Zahraničí
10. 7. 2025

Útok na loď Greenpeace v roce 1985 přivedl hnutí řadu nových stoupenců

Zahraničí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ