Strana bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho Lid svobody (PdL) se na sjezdu vrátila ke svému původnímu názvu Vzhůru Itálie. Kontroverzní politik odštěpence v čele s ministrem vnitra Angelinem Alfanem vyzval ke spojení sil pravého středu proti levici. Alfano v pátek vytvořil odštěpeneckou frakci v hnutí PdL a oznámil vznik formace Nová centristická pravice. Ke skupině patří desítky zákonodárců i všech pět dosavadních ministrů za PdL.
Na sjezdu Berlusconiho pravicové formace stovky delegátů jednomyslně schválily říjnový návrh předsednictva strany vrátit straně původní název. "Mám radost z této jednomyslnosti a věřím, že je to dobré znamení pro toto dobrodružství svobody, za jehož obranu jsme se v tomto hlasování všichni společně zasadili," prohlásil Berlusconi za potlesku zhruba 600 stranických funkcionářů.
Se stranou Vzhůru Itálie Berlusconi v 90. letech vstoupil do politiky a slavil s ní velké úspěchy.
Stranická vzpoura proti Berlusconimu vypukla koncem září, když předák strany inicioval demisi pěti ministrů PdL s cílem oslabit kabinet a následně i chtěl, aby vláda nedostala důvěru. Přál si vyvolat předčasné parlamentní volby kvůli tomu, že jemu samotnému hrozí vyloučení z horní komory za trest, který mu uložil soud za daňové úniky. Senát by měl o Berlusconiho vyloučení hlasovat 27. listopadu.
Alfano s dalšími stranickými kolegy Berlusconiho návrhy odmítl a vyzval k podpoře Letty. Kabinet pak Berlusconimu navzdory ustál hlasování o důvěře v parlamentu díky podpoře desítek zákonodárců Pdl.
Sedmasedmdesátiletý Berlusconi vyzval odštěpence, aby alespoň společně podporovali středopravou bázi a postavili se společně proti soupeřům z levého středu.
Alfano vysvětlil, že se rozhodl pro rozchod s Berlusconiho stranou kvůli pocitu, že tvrdé jádro strany usiluje o předčasné volby. Novinářům řekl, že rozhodnutí to bylo "bolestivé a hořké", ale bylo jedinou možností, jak zajistit stabilitu Lettovy koaliční vlády.
Alfano zdůraznil, že by bylo nezodpovědné nyní destabilizovat vládu, když na italské rodiny doléhá recese a rekordní úroveň nezaměstnanosti. "Nemůžeme říkat, že svržením vlády vyřešíme všechny naše problémy," zdůraznil ministr vnitra.
Skupina kolem Alfana se už dnešního sjezdu neúčastnila. Patří k ní zhruba 60 zákonodárců, z toho 30 až 37 senátorů a 23 až 26 poslanců. Nynější vládě velké koalice v čele s premiérem Enrikem Lettou by to mělo zajistit většinu.
Alfano rovněž potvrdil, že všech pět dosavadních ministrů PdL zůstane ve vládě a že se připojili k jeho skupině. "Vláda bude stabilní," ujistil politik.