Před milánským soudem byl po desetiměsíční přestávce obnoven proces s italským premiérem Silviem Berlusconim v případu Mediaset. Šéf vlády, kterého zastupovali před soudem jen jeho právníci, v něm čelí obvinění z daňových úniků.
Berlusconi je obviněn, že uměle navýšil cenu práv na vysílání filmů, které koupily jemu patřící společnosti, když je pak prodával svému audiovizuálnímu impériu Mediaset. Skupina založila tajné fondy v zahraničí a snižovala své zisky v Itálii, aby platila nižší daně.
Proces byl pozastaven loni v dubnu, měsíc po schválení zákona, který umožňoval Berlusconimu jako představiteli státu vyhnout se po dobu 18 měsíců soudům. Tento zákon však v polovině ledna částečně zrušil ústavní soud, takže proces byl obnoven.
S ohledem na fakt, že Berlusconiho čekají další tři soudní procesy, bylo dnešní jednání soudu věnováno časovému plánu líčení. Šéf vlády se může před soudem omluvit i takzvanou legitimní překážkou, tedy třeba jednáním vlády.
Na základě zákona o imunitě byl v říjnu 2008 pozastaven i proces proti Berlusconimu týkající se takzvaného případu Mills. Berlusconi čelí obvinění, že v roce 1997 dal svému právníkovi Davidu Millsovi za falešné svědectví ve dvou procesech z 90. let úplatek ve výši 600 tisíc dolarů (asi 10,5 milionu Kč). Peníze měly být poukázány z údajných tajných fondů, které vlastní společnost Mediaset ovládaná Berlusconiho rodinou.
Mills byl v únoru 2009 odsouzen na čtyři a půl roku za křivé svědectví v Berlusconiho prospěch. Proti rozsudku se odvolal.
Odklady a překážky
Proces proti Berlusconimu v této kauze byl loni v dubnu znovu pozastaven s ohledem na "legitimní překážku", která umožňuje šéfovi vlády a jeho ministrům dosáhnout pozastavení procesu až na 18 měsíců. Nové soudní jednání v této kauze se má konat 11. března. Podle expertů ale bude údajné Berlusconiho porušení zákona už promlčeno.
V případu nazvaném Mediatrade je Berlusconi obviněn ze zpronevěry a daňových úniků při prodeji televizních a filmových práv. Předběžné slyšení je naplánováno na 5. března.
Dále čeká Berlusconiho proces týkající se jeho firmy Fininvest, která získala na základě soudního rozhodnutí v roce 1991 obří vydavatelství Mondadori, o které měla zájem také mediální skupina patřící Carlovi de Benedettimu. Později se však ukázalo, že Berlusconiho právník soudce uplatil. Premiér podle verdiktu milánského soudu z října 2009 nesl jako ředitel společnosti za korupci odpovědnost. Fininvest měl navíc zaplatit Benedettiho společnosti CIR odškodné ve výši 750 milionů eur (18,3 miliardy korun).