Německá Spolková rada odložila plánované hlasování o zařazení Tuniska, Alžírska, Maroka a Gruzie na seznam takzvaných bezpečných zemí, do nichž je jednodušší vracet migranty. Rozšíření seznamu už v lednu schválil Spolkový sněm, ale bez souhlasu Spolkové rady, která zastupuje zájmy jednotlivých spolkových zemí, nemůže opatření vejít v platnost.
Velká koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) se o rozšíření seznamu bezpečných zemí snažila už v minulém volebním období. Návrh se jí však nepodařilo prosadit, protože ho ve Spolkové radě zablokovaly zemské vlády s účastí Zelených, kteří jsou přesvědčení, že v zemích Maghribu, mezi něž patří Tunisko, Alžírsko a Maroko, lidem stále hrozí mučení nebo jiné nepřípustné zacházení ze strany státu.
Hlasování naplánované na pátek se odložilo na neurčito, a to na žádost spolkové země Durynsko, kterou vede levicová koalice tvořená stranou Levice, sociálními demokraty a Zelenými.
Zařazení daného státu na seznam bezpečných zemí německým úřadům umožňuje rychlejší vyřízení žádostí o azyl. Ty jsou zpravidla zamítány, výjimky jsou možné, jen pokud daná osoba věrohodně doloží, že byla skutečně pronásledována. V loňském roce podalo žádost o azyl v Německu 7885 lidí z Alžírska, Tuniska, Maroka a Gruzie.
Zelení a Levice mohou návrh ve Spolkové radě blokovat díky tomu, že jsou zastoupeni ve vládě většiny německých spolkových zemí. Při rozhodování o zákonech ve Spolkové radě musejí zástupci jednotlivých spolkových vlád hlasovat jednotně, jinak není jejich názor brán v potaz.
Na seznamu takzvaných bezpečných zemí jsou už dnes například Ghana, Senegal, Srbsko, Makedonie, Albánie či Kosovo.