Na farmě na západě Německa odhalila kontrola v biovejcích nadlimitní množství jedovaté látky PCB shodné s rakovinotvorným dioxinem, jehož výskyt v krmivu, vejcích a vepřovém mase otřásl německých zemědělstvím na počátku loňského roku. Jak se nebezpečná látka do biovajec dostala, se prošetřuje. Farma v Severním Porýní-Vestfálsku s 25 tisíci nosnic, která vejce dodávala hlavně do supermarketů, byla uzavřena. Česká Státní veterinární správa (SVS) nemá informaci, že by vejce z uzavřené farmy směřovala do České republiky.
Podle oznámení zemského ministerstva pro ochranu spotřebitelů překročilo množství PCB ve vejcích až šestinásobně povolenou hranici. Závadná vejce pocházela ze dvou z celkem čtyř hal západoněmeckého bioproducenta, kterého úřady blíže nespecifikovaly. U vajec ze zbývajících hal bylo množství PCB jen lehce nadlimitní. Poslední dodávka byla ze 7. března s minimální trvanlivostí do 31. března.
Nový případ výskytu jedovaté látky ve vejcích vyvolal před blížícími se Velikonocemi v Německu rozruch. Ministerstvo v Düsseldorfu však ujistilo, že jde o ojedinělý případ. Nyní se zkoumá, jak se tato látka do biovajec dostala. Loni bylo příčinou kontaminované krmivo. Testy krmení používaného postiženou farmou ale dopadly negativně. Čeká se ještě na výsledek zkoušek staršího krmiva od jistého dolnosaského dodavatele, který by měl být znám do pátku.
Německé úřady ubezpečily, že spotřebitelům ani při konzumaci většího množství zamořených vajec nehrozí akutní nebezpečí. Poškození zdraví by podle nich mohla způsobit pouze častá a dlouhodobá konzumace kontaminovaných potravin. Vystavení organismu velkému množství PCB může vyvolat poruchy imunitního systému, onemocnění kůže, dýchacího a trávicího systému nebo i rakovinu.
Do Česka se vejce nevyvážela
"Státní veterinární správa o tomto problému ví a situaci samozřejmě pečlivě sleduje," uvedl mluvčí české SVS Josef Duben s tím, že informace se k českému dozorovému orgánu dostala neoficiální cestou. Německé úřady prý zatím nevyhodnotily situaci jako nebezpečnou pro občany EU a nevložily tudíž informaci do systému rychlého varování RASFF pro potraviny, který spojuje členské země Evropské unie s Evropskou komisí a Evropským úřadem pro bezpečnost potravin.
Čeští veterináři zaslali německým kolegům oficiální dotaz k situaci. "Obratem jsme obdrželi informaci, že nemají informaci, že by z dotyčné údajně ekologické farmy cokoli šlo do ČR," podotkl Duben s tím, že podle informací SVS se německá vejce do Česka vozí pouze ze spolkové země Bavorsko.
Düsseldorfské ministerstvo pro ochranu spotřebitelů dnes odpoledne na internetu zveřejnilo, že kontaminovaná biovejce mají číslo šarže 0-DE-0521041, a vyzvalo spotřebitele, aby je okamžitě zlikvidovali. Chce také zjistit, proč byly úřady o nálezu nebezpečné látky ve vejcích informovány až s dvoutýdenním zpožděním. Výsledky prvního pozitivního testu měla soukromá laboratoř už v polovině března, zemské orgány by ale zalarmovány až po druhé zkoušce. Německé úřady předpokládají, že všechna potenciálně škodlivá vejce dodaná na trh, byla už prodána.