Rozhovory o případné účasti Británie na plánovaném americkém protiraketovém systému pokračují. Prohlásil to ve středu v britském parlamentu premiér Tony Blair. To, že Británie zahájila s USA jednání o využití britského území pro americký protiraketový deštník, potvrdila britská vláda oficiálně minulý týden.
Na rozdíl od České republiky a Polska je prý jednání ještě ve fázi, kdy se nehovoří o tom, které prvky systému by na britském území mohly být.
Blair ve středu na dotaz jednoho z poslanců uvedl, že zákonodárci budou mít příležitost projekt prodiskutovat, pokud plán dostane konkrétní obrysy. Připomněl, že rozhovory s Washingtonem jsou zatím jen v předběžném stadiu.
Spojené státy v lednu oficiálně požádaly o umístění radaru dalekého dosahu v České republice a sila s desítkou protiraketových střel v Polsku. Tvrdí, že systém, jehož část má být umístěna mimo Evropu, má zamezit potenciální hrozbě z takových států, jako je Írán či Severní Korea.
Vysoký představitel amerického ministerstva zahraničí John Rood ve středu však jedné výzkumné skupině pro vojenství řekl, že Londýn pravděpodobně nebude hrát v plánovaném americkém protiraketovém deštníku klíčovou roli. Británie se podle něj do systému zapojí jen tím, že v něm budou zahrnuty radar včasného varování na základně Fylingdales a americká odposlouchávací stanice v Menwith Hill. Obě zařízení se nacházejí v severní Anglii.
Foto: ČTK