Blair "neprávem zastavil" korupční vyšetřování
18.02.2008 08:30
Tony Blair ještě v roli britského ministerského předsedy "použil mimořádného tlaku", aby v roce 2006 zastavil vyšetřování podezření z korupce, jež měla provázet dohody britské zbrojovky BAE Systems a Saúdské Arábie.
Vážné nařčení zaznělo před londýnským soudem, jenž se již jednou odloženým případem po necelých dvou letech začal znovu zabývat.
Právní zástupkyně dvou protikorupčních nevládních organizací před soudem řekla, že "Blair překročil veškeré hranice přijatelnosti a opakovaně se vkládal do vyšetřování kvůli hrozbám ze strany saúdskoarabské královské rodiny".
Kšeft za čtvrt bilionu korun
Případ se táhne více než dvacet let do minulosti. Britský Úřad pro vyšetřování vážných podvodů (Serious Fraud Office) v roce 2006 vyšetřoval podezřelé okolnosti smlouvy z roku 1985, kdy zbrojovka BAR Systems dostala zakázku ve výši tří miliard liber (po přepočtu v dnešních penězích zhruba 250 miliard korun) za dodávku stíhaček Tornado a Hawk a další výzbroje.
Ministr spravedlnosti Lord Goldsmith však tehdy před dvěma lety nechal vyšetřování zastavit. Vláda to vysvětlovala zájmy národní bezpečnosti. Podle advokátky Dinah Roseové však skutečným důvodem byly saúdské hrozby komerční, nikoli bezpečnostní povahy.
Rijád: "Nekoupíme letadla!"
Rijád měl hrozit zastavením objednávky letounu Eurofighter Typhoon, jež byla právě v jednání. Rozhodnutí SFO podle ní jde proti konvenci OECD o boji s korupcí - a navíc je neplatné, protože jeho šéf nechal své rozhodnutí ovlivnit hrozbami a vydíráním.
Roseová zastupuje organizace Corner House Research a Campaign Against Arms, jež se zaměřují na korupci v mezinárodním obchodu obecně, respektive na okolnosti velkých zbrojních zakázek. Řekla, že saúdskoarabská královská rodina začala hrozit odvetnými opatřeními ve chvíli, kdy firma BAE Systems zjistila, že SFO získal přístup k údajům z jejích firemních účtů ve švýcarských bankách.
Ano, pane ministře
Vláda ovšem trvala na tom, aby SFO vyšetřování ukončil. V opačném případě totiž Saúdové hrozili vypovězením bezpečnostní spolupráce včetně případných tipů na teroristy, o nichž by saúdské úřady věděly, že mají v úmyslu zaútočit na Británii. Soud vyslechl záznam rozhovoru mezi ministrem spravedlnosti a zástupkyní šéfa SFO Helen Garlickovou. Lord Goldsmith v něm měl říci: "Bylo nám řečeno, že životy britských občanů na ulicích jsou ohroženy. Kdyby (vyšetřování) mělo vést k dalšímu 7. červenci (datum útoku z roku 2004, kdy v Londýně teroristé zabili 51 lidí), jak vysvětlíme, že toto vyšetřování - v této fázi, kdy může nebo nemusí vést k úspěšné žalobě - bylo důležitější než bezpečnost lidí?"
Pikantní na vývoji případu je skutečnost, že právní zástupce SFO po faktické stránce verzi žalobce nijak vehementně nevyvracel. Advokát Philip Sales uvedl, že šéf SFO neměl jinou možnost než vyšetřování z důvodů bezpečnosti zastavit. Prohlásil také, že "hrozbě nebylo možné rozumně čelit jinak".
Na dotaz soudce, zda to víceméně znamenalo, že by Britové nedostali od Rijádu tip v případě připravovaného útoku, odpověděl Sales, že hrozba byla širšího charakteru, že však on není oprávněn o detailech mluvit. "Nemáte plný náhled do situace," řekl. Žalobci nicméně tvrdí, že vláda "neudělala všechno, aby našla jiné řešení". Soud pokračuje.
Foto Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.