V Polsku propukla nová válka o interrupce. Do boje mezi Ligou polských rodin (LPR), která navrhla zakotvit úplný zákaz umělého přerušení těhotenství v ústavě, a odpůrkyněmi dalšího zpřísnění protiinterrupčního zákona vstoupil politicky činný páter Tadeusz Rydzyk, ředitel nejposlouchanější polské rozhlasové stanice Radio Maryja, která hlásá ultrakatolické názory. Ostře zaútočil na první dámu v zemi, prezidentovu manželku Marii Kaczynskou.
Kaczynská do prezidentského paláce pozvala padesátku novinářek a při této příležitosti také podepsala petici pro zachování současného znění zákona, který povoluje interrupci ve výjimečných případech, jako jsou znásilnění, incest, ohrožení života matky nebo poškození plodu. Páter Rydzyk vzápětí shromáždění v prezidentském paláci přirovnal k "žumpě".
"(Má manželka) byla uražena," odpověděl na páterovu kritiku prezident Lech Kaczynski. V politických kruzích se vzápětí rozpoutala diskuse, zda se má páter za svá slova omluvit. Sám Rydzyk však prohlásil, že se nemá za co omlouvat, a napadl prezidenta - aniž vyslovil jeho jméno - za schizofrenický přístup k protipotratové novele ústavy a za nedostatek náboženské horlivosti. Jím vedená stanice Radio Maryja se těší silnému politickému vlivu v zemi, bývá však obviňována z antisemitismu, za což ji párkrát pokáral i Vatikán.
Prezident novinářům nedávno řekl, že v Polsku v současné době není čas na jakékoliv změny v oblasti interrupcí. Zastává názor, že kompromis dosažený v 90. letech minulého století je dostačující. Polský potratový zákon patří již nyní k nejpřísnějším v Evropě. Lékař, který zákrok provede mimo povolené případy, může být potrestán až dvěma lety vězení. Žena trestána není.
Bratrům Kaczynským a jejich straně Právo a spravedlnost byla Rydzykova stanice doposud nakloněna. Mezi politology se spekuluje, zda spor může vlivnou stanici přiblížit k rivalům Kaczynských ve vládní koalici z Ligy polských rodin, rozštěpit jejich stranu anebo oddálit prezidenta Lecha Kaczynského od jeho dosud dominujícího bratra-premiéra Jaroslawa Kaczynského, který hlas na obranu uražené prezidentovy manželky nepozdvihl.
Největší vládní strana Právo a spravedlnost není v otázce potratů jednotná. Zásadně proti zpřísnění je největší opoziční strana Občanská platforma. Hlasovat o zákonu by měli poslanci v nejbližší době. Ultrakatolická LPR navrhla, aby byl zveřejněn seznam, jak kdo hlasoval. Pro ústavní dodatek ve znění, že "Polsko zajišťuje každému člověku legální ochranu života od okamžiku jeho početí", se vyslovili polští katoličtí biskupové, naopak proti jsou skupiny žen, které před dvěma týdny demonstrovaly za zachování práva na vlastní rozhodnutí.
Odpůrci dalšího zpřísnění protipotratového zákona tvrdí, že změny pomohou hlavně rozsáhlému "interrupčnímu podsvětí", tedy nelegálním a draze placeným zákrokům v gynekologických ordinacích či odbytu mnohdy pochybných preparátů na vyvolání potratu. Ačkoliv se v Polsku uskuteční nejvýše dvě stovky úředně povolených interrupcí ročně a Polky používají hormonální antikoncepci nejméně v Evropě, porodnost nadále patří k nejnižším na kontinentu. Rozpor prý lze vysvětlit jedině množstvím nelegálních zákroků, které se odhaduje až na 150 tisíc ročně. Podle levicové poslankyně Joanny Senyszynové se obrat v "potratovém podsvětí" pohybuje okolo 300 milionů zlotých ročně (2,1 miliardy korun).
Foto: Jan Schejbal