Boj Srbů proti nadvládě Prištiny má <span>první oběť</span>

Zahraničí
18. 3. 2008 10:17
Francouzské mírové jednotky NATO zaujímají pozici před budovou OSN.
Francouzské mírové jednotky NATO zaujímají pozici před budovou OSN.

Pondělní násilnosti v etnicky rozdělené Kosovské Mitrovici mají prvního mrtvého. Ukrajinský policista dnes podlehl zraněním způsobeným střepinami granátu. Střelba z automatů, dýmovnice a výbuchy granátů v pondělí trhaly vzduch v rozděleném městě. Srbové dali opět jasně a dosud nejnásilněji najevo, že pod prištinskou vládou žít nechtějí. OSN z města pod tlakem stáhla policisty UNMIK a na jejich místo nastoupily jednotky KFOR.

Zraněním, které způsobil hozený granát, podlehl v úterý ráno ukrajinský policista UNMIK. Různá zranění utržilo v pondělí dalších 63 příslušníků mezinárodních sil. Polská agentura PAP uvedla, že mezi zraněnými je i 13 polských policistů. Francouzská armáda hlásí dvacet raněných.

Vojáci KFOR sice dostali rozkaz střílet pouze do vzduchu, ale ředitel srbské nemocnice říká, že tři Srbové byli vážně zraněni. Jeden z nich byl prý zasažen do hlavy odstřelovačem, je v kómatu a bojuje o život. Celkem si ze včerejších srážek odneslo zranění na sedmdesát srbských civilistů.

Nepokoje vypukly v pondělí ráno, když jednotky OSN znovu obsadily soudní budovu OSN. Tu od minulého pátku drželi srbští odpůrci nezávislosti Kosova, kteří odmítali odejít. Srbové Obrněná vozidla KFOR v Kosovské Mitroviciobsadili budovu v předvečer čtvrtého výročí násilností, které zasáhly celé Kosovo. Policisté Spojených národů zadrželi třiapadesát Srbů a odvedli je do připraveného konvoje vozidel OSN.

Situace se vyostřila poté, co tři vozidla kolony zastavila skupina radikálů. Vzduchem létaly Molotovovy koktejly a až dvacet zadržených uteklo.

Střety mezi Srby, policií OSN a KFOR pak pokračovaly celý den. Srbové nakonec vytlačili modré přilby z města, ale mnohonárodnostní síly KFOR podporované obrněnou technikou se jim vypudit nepodařilo.

Podle politického poradce velitele sil KFOR Davida Fritsche se situace začala uklidňovat ve chvíli, kdy do oblasti přijely posily. Do odpoledne se v Mitrovici soustředilo 850 vojáků NATO.

Češi se zásahu vůbec neúčastnili. Kosovská Mitrovica totiž leží v prostoru zodpovědnosti Sever. Čeští vojáci mají na starosti část takzvaného prostoru Střed. Podle mluvčí 12. kontingentu Armády ČR v Kosovu poručice Andrey Langerové je v okolí české základny „situace klidná a násilí se neočekává".

Hoříci vozidla OSN v Kosovské Mitrovici.Potyčky začaly na výročí velkých nepokojů z roku 2004. Řetěz událostí spustilo 15. března 2004 zastřelení osmnáctiletého Srba z vesnice Čaglavica. Srbové o den později údajně utopili albánského chlapce v řece Ibar, která dělí Kosovskou Mitrovici. Incident však nebyl dodnes vyšetřen.

Následné nepokoje zasáhly celé Kosovo a Albánci tehdy zapálili na 800 domů a 150 kostelů. Střílelo se i v Mitrovici. Při nepokojích u mostu přes Ibar zemřelo nejméně osm lidí a 300 jich bylo zraněno. Na rozbouřenou situaci doplatilo zraněním i jedenáct vojáků KFOR, kteří tehdy pomocí slzného plynu a gumových projektilů bránili přímému střetu Srbů a Albánců.

Pondělní násilnosti jsou nejhorší za poslední čtyři roky. Ani napjatá situace kolem únorového vyhlášení nezávislosti Kosova nevyústila v násilí.

Foto: Reuters a AP

Autor: - els -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ