Bomby z první světové nemusejí zmizet ani za dalších sto let

Zahraničí
8. 11. 2018 09:14
Památník obětem bitvy ve Verdunu.
Památník obětem bitvy ve Verdunu.

I sto let po skončení první světové války nacházejí odborníci na zneškodňování výbušnin na severovýchodě Francie nevybuchlou munici z dávných bojů. Agentura Reuters v reportáži popisuje, že snaha vyčistit oblast kolem Verdunu od starých bomb by nemusela být hotová ani za dalších sto let.

"Odminovávací" centrum ve městě Mety uvádí, že v běžném roce jeho pracovníci nashromáždí 45 až 50 tun munice. Odhaduje však, že v okolních korytech řek a kopcích jsou stále ukryté nejméně další stovky tun. Dopady dávných bojů jsou ve zdejší krajině stále patrné: louky křižují pozůstatky starých zákopových sítí a zemský povrch je posetý krátery po explozích.

Verdun, který se nachází asi 40 kilometrů západně od Met, byl v roce 1916 epicentrem jedné z nejkrvavějších bitev první světové války. Po útoku Německa na zdejší pevnost se několik měsíců vedly vyčerpávající zákopové boje, přičemž bitva oběma stranám dohromady přinesla asi 900 tisíc padlých.

Mimořádný úlovek

Například ve vesnici Vilosnes-Haraumont Němci po skončení jedné z fází bitvy vyhodili do koryta řeky Mázy tisíce dělostřeleckých náloží. Na konci října se do jejích vod ponořila dvojice potápěčů a desítky bomb uvězněných na dně řeky svázala provazem. Přistavený jeřáb poté svazek munice opatrně vyzvedl a odložil na břeh. Za jeden den se expertům podařilo z koryta vyzvednout přes pět tun vojenského materiálu, což představuje mimořádný úlovek.

Na "úklidovou" operaci na severovýchodě Francie dohlíží bombový specialista Guy Momper, který považuje práci svého týmu za náročnou, ale stěžejní činnost vedoucí k obnově místního prostředí. "Musíme tu krajinu dát hezky do pořádku," řekl. Podle jeho odhadu by odstraňování munice mohlo ještě trvat i více než 100 let.

Některé nálože z první světové války by stále mohly explodovat, například u těch vytažených z Mázy je ale riziko minimální, píše Reuters. Přesto Momper uvádí, že jeho skupina k bombám vyráží bezprostředně poté, co jsou nahlášeny. Minimalizovat nebezpečí se jeho tým snaží i velmi obezřetným zacházením po jejich nalezení.

"Pravidelně se stávají nehody u lidí, kteří se považují za odborníky a zajdou příliš daleko," řekl Benoit, jeden z členů skupiny z Met. "Bohužel to v nejhorších případech stojí životy," dodal.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Francois Mori

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ