Britský premiér
Boris Johnson byl propuštěn z nemocnice
12.04.2020 14:53 Aktualizováno 13.04. 07:19
Britský premiér Boris Johson, který musel být kvůli těžkému průběhu nemoci covid-19 dočasně umístěn na jednotku intenzivní péče, byl propuštěn z nemocnice do domácího léčení. Podle agentury Reuters to oznámil premiérův úřad. Podle jeho sdělení Johnsonův stav stále vyžaduje zotavení, proto se ministerský předseda prozatím k řízení vlády nevrací. Jeho povinnosti po hospitalizaci převzal šéf britské diplomacie Dominic Raab.
"Na radu lékařů se premiér prozatím do práce nevrátí. Děkuje všem v Nemocnici svatého Tomáše za výjimečnou péči, které se mu dostalo," uvedl Johnsonův mluvčí.
Britská média dnes ráno citovala Johnsonovo poděkování určené personálu londýnské nemocnice, kde se léčil. "Neexistují slova k vyjádření díků. Zachránili mi život," řekl Johnson na adresu pracovníkům kliniky. Agentura Reuters premiérova slova, která potvrdil i Johnsonův úřad, označila za první komentář šéfa kabinetu poté, co byl propuštěn z jednotky intenzivní péče.
Nedlouho poté, co byl z nemocnice propuštěn, zveřejnil britský premiér videozáznam, na kterém děkuje zaměstnancům britského zdravotnického systému NHS. Lékařům opět poděkoval za záchranu života a uvedl, že "je těžké najít slova, která by vyjádřila, co vám dlužím". Poděkoval rovněž obyvatelům Británie za to, že dodržují protikoronavirová pravidla a udržují si sociální odstup, a to navzdory tomu, že v zemi panuje velmi teplé počasí.
Zdravotníkům poděkovala i Johnsonova těhotná snoubenka Carrie Symondsová. "Zaměstnanci Nemocnice svatého Tomáše byli neuvěřitelní. Nikdy vám to nedokážu splatit a nikdy vám nepřestanu děkovat," napsala Symondsová na twitteru. Přiznala, že zažila v posledních dnech "těžké chvíle". A vyjádřila podporu a pochopení všem, kteří se nacházejí v podobné situaci a bojí se o své blízké.
Premiér se po nákaze koronavirem nejprve uchýlil do domácí karantény, jeho stav se ale výrazně zhoršil, což si před týdnem v neděli vyžádalo hospitalizaci. V pondělí 6. dubna byl přeložen na jednotku intenzivní péče (JIP), kde dostával podpůrnou kyslíkovou terapii. Oddělení s intenzivní péčí opustil 55letý ministerský předseda ve čtvrtek. Jeho stav ale nadále vyžaduje klid a plné zotavení nějaký čas potrvá; některá britská média spekulují až o dvouměsíční rekonvalescenci.
V Británii se dosud podle americké Univerzity Johnse Hopkinse nakazilo 80 000 lidí, z nichž deset tisíc komplikacím souvisejících s koronavirem podlehlo.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.