Bosenský parlament přijal reformy otevírající cestu do EU

Zahraničí
23. 2. 2015 21:30
Prezident Bosny a Herzegoviny Marinko Cavara.
Prezident Bosny a Herzegoviny Marinko Cavara.

Bosenský parlament po dlouhém a komplikovaném dohadování mezi představiteli tří hlavních národů země přijal prohlášení, které obsahuje závazek k provedení ekonomických a politických reforem. Ty jsou podmínkou, kterou Sarajevu stanovila Evropská unie k tomu, aby schválila stabilizační a asociační dohodu, podepsanou už v roce 2008.

"Dnešní schválení písemného závazku tímto parlamentem umožňuje Bosně a Hercegovině učinit konečně krok směrem k Evropské unii," přivítala výsledek hlasování bosenských poslanců šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová, která se zasedání zákonodárného sboru zúčastnila.

Bosna na cestě do EU zaostává za dalšími bývalými jugoslávskými republikami kvůli neschopnosti politických vůdců muslimských Bosňáků, pravoslavných Srbů a katolických Chorvatů domluvit se na reformách. Zemi tvoří od konce války (1992-1995) dvě entity s výraznou autonomií - bosňácko-chorvatská Federace Bosny a Hercegoviny (FBaH) a Republika srbská (RS).

Zatímco Bosňáci, kteří podle předloňského sčítání lidu tvoří 48 procent z 3,8 milionu obyvatel, chtějí větší centralizaci, Srbové (33 procent populace) tíhnou k samostatnosti nebo alespoň k ještě výraznější autonomii RS. Někteří vůdci Chorvatů (necelých 15 procent obyvatel) by rádi získali větší autonomii i pro svou národnostní komunitu.

Prosazení reforem velmi ztěžuje nedůvěra mezi třemi základními národy, jež přetrvává i dvacet let po skončení války, a komplikovaný státoprávní a administrativní systém země. Beze změn se ale Bosna nedostane k potřebným prostředkům z unijních fondů, a tím pádem ani ze slepé uličky.

Neutěšená ekonomická situace a bující korupce vedly loni v únoru k vlně demonstrací a nepokojů ve FBaH. Experti varují, že pokud se nic nezmění, mohlo by se takové vzbouření lidu letos opakovat, a to i v srbské části země.

Ani odhlasované prohlášení ale ještě automaticky neznamená rychlou cestu k reformám. Na svém odměřeném postoji setrvává prezident RS Milorad Dodik a jeho Svaz nezávislých sociálních demokratů (SNSD), jehož poslanci dnes zasedání celobosenského parlamentu bojkotovali.

Autor: ČTK Foto: ČTK , mago stock&people

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ