Bosenští <span>muslimové: hrozba,</span> nebo příležitost?

Zahraničí
21. 10. 2009 19:10
Sandály před vstupem do měšity v Mostaru.
Sandály před vstupem do měšity v Mostaru.

Bosňáci (dříve Muslimové) chtějí se svojí evropskou kulturou a islámskou vírou zaujmout roli mostu mezi Východem a Západem. Místo toho se ale cítí odmítáni, napsal zpravodajský server BalkanInsight.com.

Když Aida Begičová nastupuje do letadla, tak jí pohledy ostatních cestujících připomínají strach lidí z islámu a jeho nepochopení. Jako známá bosenská režisérka létá na filmové festivaly po celém světě oděna do již módního a výrazně islámského oblečení - šátku a šatů, které sahají ke kotníkům a k zápěstím.

"Když nosíte šátek, lidé okamžitě předpokládají, že musíte být nevzdělaná a prostá," řekla 33letá žena, jejíž první film s názvem Snijeg (Sníh) měl premiéru v Cannes v roce 2008.

ČTĚTE TAKÉ: Bosenský guláš je blíž rozkladu než vstupu do unie
                       
EU pod tlakem. Strach z islamistů vede k autocenzuře 
                        V Německu je skoro tolik muslimů jako v celé Americe

Muslimové v mešitě v Sarajevu.Celosvětový strach ze společného létání s muslimy se stal součástí všedního života Begičové. Jinak ale popírá, že by mezi její vírou a jejím chápáním západní kultury byly nějaké rozpory. "Formovala mě evropská literatura, umění a hudba. Bach je stejně tak součástí mé identity jako (muslimský mystik a básník Džaláleddín) Rúmí," prohlásila.

Oddanost bosenských Muslimů oběma světům je ale v poslední době hořce zkoušena. Cítí, že je Evropa v letech 1992 až 1995 během války v Bosně a Hercegovině zradila a že se jich od té doby straní. Na druhé straně nabyly v časech války na ceně nabídky k pomoci od jiných muslimských souvěrců.

Islám se dostal do Bosny v roce 1463, kdy zemi dobyli Osmané. Dále se pak šířil konverzí místních Slovanů. Navzdory 400 letům osmanské nadvlády islám nikdy zcela nepřevážil v bosenském náboženském životě. Zemi sdílí spolu s pravoslavnými křesťany, s katolíky a malou židovskou komunitou.

Stereotypy o islámu?"V Bosně se po staletí praktikují nejméně čtyři rozdílná náboženství," vysvětlil Jusuf Žiga, profesor fakulty politických věd sarajevské univerzity. "Armády se měnily, režimy se měnily, ale tohle zůstává."

Když Rakousko-Uhersko vyhnalo v 19. století Osmany z Bosny a Hercegoviny, dostala se země do područí dunajské monarchie.

Odříznuti od islámského světa začali bosenští muslimové hledat vlastní identitu v převážně křesťanském a evropském kontextu. Toto hledání dosáhlo nové síly na konci dvacátého století, následovaly ho dramatické změny na politickém a ideologickém poli. V časech komunismu přestalo mnoho Muslimů víru vyznávat a začalo považovat muslimství za spíše etnickou než náboženskou identitu.

ČTĚTE TAKÉ: Britští muslimové přibývají desetkrát rychleji než ostatní
                        Evropa plná Mohamedů: prorok vytlačuje tradiční jména

Víra se triumfálně vrátila na veřejnou scénu v devadesátých letech minulého století. Nacionalističtí vůdci zaťukali na potlačená vyznání lidí a na jejich národní pocity. Naplnili tak obavy, že se jiné etnické skupiny snaží uzurpovat moc. Být najednou viděn v kostelech či mešitách se stalo činem politického oportunismu, stejně jako důkazem náboženské síly.

Sandály před vstupem do měšity v Mostaru.Probouzející se etnický nacionalismus vydláždil cestu válkám, které v devadesátých letech zničily Jugoslávii. Konflikt se rozšířil v roce 1992 z Chorvatska do Bosny poté, co země navzdory nesouhlasu etnických Srbů, kteří v bosenské republice tvoří třetinu obyvatel, vyhlásila nezávislost.

Přibývající důkazy, že Srbsko a Chorvatsko plánují rozdělení Bosny, přiměla muslimy k uplatnění nároku na svůj vlastní národní stát.

V roce 1993 muslimští političtí vůdci zvolili nové etnické označení pro svou společnost - Bosňáci - a začali spojovat identitu této národní skupiny s islámem. To spustilo stále ještě pokračující rozmíšku v komunitě Bosňáků o spirituálním a politickém islámu. Uprostřed je lapena řada Bosňáků, kteří si váží muslimského kulturního dědictví, ale odmítají náboženskou a nacionalistickou politiku.

Podle expertů přicestovalo na Balkán v letech 1992 až 1995 na tři až pět tisíc zahraničních dobrovolníků, většinou Arabů, aby bojovali po boku Bosňáků. S sebou přinesli wahhábismus, radikální interpretaci islámu ze Saúdské Arábie. Tato přísná islámská větev nejenže zakazuje ženám bez doprovodu opustit domov, řízení aut či pobývat ve společnosti s cizími muži, ale také vyzývá muslimy, aby odmítli společnosti bezvěrců, které si dříve Bosňáci oblíbili.

Muslimka s dětmi v Sarajevu.Španělský vojenský specialista na náboženský extremismus Juan Carlos Antunez tvrdí, že radikální islám v Bosně nepředstavuje velké riziko. Odhaduje, že v asi dvoumilionové populaci Bosňáků nejsou více než tři tisíce následovníků Saúdy sponzorované verze islámu. A jen 200 z nich by "mohlo začít myslet nebezpečným způsobem".

Antunez varoval, že umístění Bosňáků pod drobnohled vysílá špatnou zprávu o tom, že všichni muslimové jsou nedůvěryhodní. "Bosňáci nejsou hrozbou pro Evropu, jsou její příležitostí."

Bosňáci, kteří nyní žijí v Rakousku tvrdí, že islámská víra a evropské hodnoty nejsou v rozporu. "Dokázali jsme, že je možné být obojí, muslim i Evropan," prohlásila 45letá Belkisa Bulutová. "Chodíme na rockové koncerty a na divadelní představení, ale také do mešit," dodala. "Náš islám je nejlepším příkladem islámu v Evropě."

Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ