Bouře ničí část Evropy. Chaos a už 16 mrtvých

Zahraničí
29. 10. 2013 19:15
Západní a severní Evropu zasáhla mohutná větrná smršť, která zkomplikovala dopravu (ilustrační foto).
Západní a severní Evropu zasáhla mohutná větrná smršť, která zkomplikovala dopravu (ilustrační foto).

Mohutná větrná smršť, která se přehnala přes západní a severní Evropu, i v úterý uvrhla dopravu v Německu, Dánsku či Švédsku do chaosu. Provoz na železnici na severu Německa se podle úřadů vrátí do normálu nejdříve ve středu, vlaky nejezdily ani v Dánsku. V Pobaltí i ve Skandinávii zůstaly statisíce lidí bez elektrického proudu. Celkově si živel v Evropě vyžádal nejméně 16 mrtvých.

V Německu v souvislosti s vichrem zahynulo od neděle nejméně sedm lidí. Bilance obětí zde ale bude zřejmě vyšší, policie totiž u dvou dopravních nehod nevyloučila, že na nich mělo špatné počasí podíl. Čtyři mrtvé hlásí Británie, kde úřady pohřešují stále pohřešují 14letého chlapce, kterého strhla do rozbouřeného moře vlna. Dva lidé zemřeli v Dánsku a Belgii, po jednom v Nizozemí a Francii.

V Německu byla přerušena řada vlakových spojení.Cestující na železnici na severu Německa museli kvůli orkánu počítat s rušením mnoha spojů a se zpožděními. Uzavřena zůstává například trať mezi Hamburkem a Kielem. Mnoho vlaků nevyjelo ani mezi Kielem a Flensburgem nebo Neumünsterem a Flensburgem. V Hamburku nevyjelo také několik vlaků městské dráhy.

Státní provozovatel železnice Deutsche Bahn očekává, že cestující se vlakem z Hamburku do Kielu, Flensburgu či ve směru do Dánska svezou nejdříve ve středu. Pro Deutsche Bahn i další železniční dopravce by smršť mohla znamenat vysoké náklady na kompenzace pro cestující.

V Dolním Sasku, Brémách a Severním Porýní-Vestfálsku jezdily regionální vlaky omezeně, protože některé tratě zůstaly neprůjezdné. V některých případech nebylo možné nasadit ani náhradní autobusovou dopravu, protože sjízdné nebyly ani silnice.

Ve spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko dnes neotevřela řada škol. Vyučování odpadlo například na všech státních školách ve Flensburgu včetně tamní univerzity.

Škody za miliony eur

Úřady zatím nevyčíslily škody. Německá meteorologická služba DWD ale intenzitu současné bouře přirovnala k ničivým orkánům Kyrill v roce 2007 a Lothar v roce 1999. Místní pojišťovny Šlesvicku-Holštýnsku odhadují, že živel poničil majetek za desítky milionů eur, v Hamburku pak za několik milionů eur.

Železniční doprava byla ochromena v částech Dánska, kde si orkán vedle dvou životů vyžádal přes 70 zraněných. Kvůli stromům popadaným na koleje a poškozeným trolejím byly omezeny regionální i dálkové spoje. Nejdůležitější železniční koridory se však uvolnily už v pondělí večer, což platí také o Öresundském mostu mezi mezi Kodaní a švédským Malmö. Ve Švédsku se ocitlo 80 tisíc domácností bez elektřiny, nejvíce postižen byl jižní kraj Skaane.

Bez elektřiny jsou také statisíce lidí v pobaltských státech. Jenom v Lotyšsku se podle místního národního distributora elektřiny muselo bez proudu obejít kolem 100 tisíc domácností. Nejhůře postižená jsou města Ventspils, Kuldiga a Talsi, uvedl deník Diena na svém webu. Z lotyšské metropole Rigy dnes ráno neodletěly spoje do Kodaně.

Orkán způsobil výpadky elektrického proudu a vyžádal si několik obětí (ilustrační foto).V Estonsku je kvůli poškozeným rozvodům bez proudu až 60 tisíc domácností. Nejrozsáhlejší škody byly zaznamenány v pobřežních oblastech kolem města Pärnu.

Bouře postihla i tři oblasti na severozápadě Ruska, kde podle serveru newsru.com zůstaly bez elektřiny stovky obcí s 22 tisíci obyvateli. Petrohradu se však díky uzavření hrází podařilo vyvarovat 310. povodni v historii města, i když hladina řeky Něvy stoupla téměř o půldruhého metru. Živel částečně narušil štafetu s olympijským ohněm v ruské enklávě u Kaliningradu na západě země; loď s pochodní nemohla vyplout z přístavu Baltijsk. Před zimní olympiádou v Soči nyní oheň putuje po Rusku.

Ničivá bouře zasáhla v pondělí nejdřív Británii, severní Francii, Nizozemí a Belgii. Také v těchto zemích byly zrušeny četné vlakové spoje a mnoho statisíce domácností se ocitlo bez proudu. V Británii podle BBC zůstalo bez energií 62 tisíc domácností.

Bouře při cestě přes kontinent získala řadu jmen. Britové o ní informují jako o svatojudské, zatímco Němci jí dali jméno Christian a Švédové Simone.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ