Ve Velké Británii začali bojovat proti plastovým brčkům. Environmentalisté volají po jejich omezení, neboť škodí životnímu prostředí a často končí na skládkách nebo v oceánech. Jako poslední se nyní ke kampani proti brčkům přidala v Británii známá firma JD Wetherspoon, která má širokou síť barů po celé zemi.
Firma prohlásila, že od ledna 2018 bude používat pouze biologicky rozložitelné slámky, čímž podle svých výpočtů ušetří až 70 milionů těch plastových. Wetherspoon tak následuje další barové řetězce, brček se totiž v zemi zbavují také All Bar One, Oakman Inns a the Liberation Group. Do iniciativy omezit plastová brčka se mimo jiné silně zapojila také britská módní návrhářka Vivienne Westwoodová.
Na ostrovech už podobný případ úspěšně vyřešili. Poté, co se za plastové tašky začalo účtovat pět pencí za kus, omezila se jejich spotřeba až o 85 procent. Začátkem roku se také na internetu stalo virálním video, kde v Norsku záchranáři vytáhli 30 plastových tašek z žaludku mrtvé velryby.
Zavedení poplatku za tašku očividně pomohlo k dosáhnutí cíle environmentalistů a stejné řešení u brček nyní navrhuje Mark Hall z firmy Busineswaste. Ten dodává: "Proč proboha potřebujete do svého ginu s tonikem brčko? Výrobci a stejně tak i konzumenti s tím mohou něco udělat - jednoduše říct: ´Bez brčka, prosím'." Jako další variantu navrhuje, aby se znovu začaly vyrábět papírové slámky místo těch plastových.
Boj proti plastovým brčkům, zdá se, má v Británii rostoucí podporu. Facebookový příspěvek Westwoodové o tom, že slámka, kterou si lidé dávají do koktejlu, zůstane na naší planetě celou věčnost, byl sdílen více než 300tisíckrát.