Nor Anders Behring Breivik, obviněný ze zavraždění 77 lidí loni 22. července, je podle psychiatrů závislý na počítačových hrách. V období let 2006 až 2010 strávil podle psychiatrů u počítače čistého času téměř rok. Breivik to popírá.
Podle listu Aftenposten proseděl Breivik u počítače během čtyř let zhruba 8700 hodin. Od listopadu 2010 do února 2011 údajně strávil dohromady 500 hodin u hry World of Warcraft, to je zhruba okolo pěti hodin každý den.
Sám Breivik u výslechů původně tvrdil, že počítačové hry nehrál, neboť plánoval teroristické útoky. Podle Aftenpostenu však nyní norská policie zjišťuje, s kým Breivik hrál.
Pravicový extremista 22. července odpálil bombu před vládním komplexem v centru Osla a poté na ostrově Utøya střílel na účastníky mládežnického tábora. Celkem připravil o život 77 lidí. Ve vazbě čeká na zahájení procesu. Jeho začátek je naplánován na 16. dubna.
Ve svém obrovském manifestu 2083 - evropská deklarace nezávislosti zmiňuje počítačové hry v různých souvislostech. Sám přiznává, ba se chlubí, že v pětadvaceti letech hrál opravdu hodně internetovou RPG World of Warcraft (WoW), a to za postavy mága a druidky. Také prý velel několika cechům, tedy partám dalších hráčů, které údajně patřily k nejlepším na světě.
"Můžu upřímně říci, že vedení hardcore cechu ve WoW je stejně náročné, jako řídit vlastní firmu se sedmi či více zaměstnanci. Vyžaduje to ohromné množství práce, abyste byli úspěšní. Byla to dobrá zkušenost a něco, co jsem chtěl aspoň nějakou dobu ve svém životě dělat." Srovnání s vedením malé firmy skutečně má, jednu dobu podnikal se softwarem a pár lidí (podle svého veledíla) zaměstnával.
"Je důležité se každý den pár hodin pobavit, musím přiznat, že nelegálně stahuji spoustu filmů, seriálů, her atp. Kradení je špatné, uznávám, ale když jste celý svůj zasvětili dobré věci, můžete si dovolit nějakou lumpárnu, zvlášť když vám to pomůže ušetřit si zdroje ;). Ano, ano, nikdo není dokonalý:P"
V návodech pro následovníky-teroristy zmiňuje závislost na počítačových hrách jako dobré alibi. "Například přátelům, kolegům a rodině řekněte, že jste začali hrát World of Warcraft nebo nějakou další online hru a že se na to chcete soustředit příštích měsíce/rok. Může to ospravedlnit izolaci a lidé nějak pochopí, že nezvedáte telefon. Řekněte jim, že na hře úplně visíte (pleníte dungeony atd). Zdůrazněte jim, že to už od dětství byl váš sen," což nápadně připomíná Breivikovu historii. "Pokud vaše plánování vyžaduje cestovat, řekněte, že jedete za některým ze svých kamarádů z WoW, nebo ještě lépe za dívkou z vašeho 'cechu' (která žije v jiné zemi)." Alternativou k takovému ospravedlňování dlouhých izolací (Breivik trávil měsíce na farmě o samotě) je předstírat, že v sobě objevili homosexualitu.
Z dalších her si Breivik pochvaluje postapokalyptický Fallout 3 - New Vegas, hororovou střílečku Bioshock 2 či fantasy RPG Dragon Age Origins.
Počítačové střílečky také vidí jako vhodný trénink pro bojovníky s islamismem a multikulturalismem. Zejména si pochvaloval taktickou hru Modern Warfare 2. "Je to zřejmě nejlepší vojenský simulátor a jedna z nejlepších her letoška. Hrál jsem i MW1, ale moc se mi nelíbila, neboť obecně preferuji žánr fantasy RPG spíš než střílečky. Vnímám MW2 víc jako součást mého tréninku-simulace než cokoli jiného. Víceméně můžete simulovat skutečné operace."
A že se videohry Breivikovi vtiskly do hlavy, ukazuje i jeho slovník, v němž používá paralely z her - třeba když v deníku píše o své nemoci: "Level mé energie klesl o víc než 50 % a nakonec jsem skončil na léčbě antibiotiky." Často také zmiňuje, že musel zapracovat na své morálce a motivaci - ta bývá v některých hrách také kvantifikována, jinak řečeno, vojáci s nízkou hodnotou morálky tam nechtějí bojovat.
Podobně závislý byl zřejmě na sociální síti Facebook, kde několik hodin denně hledal kontakty a spřízněné duše pro svůj boj.