Témata EU
Brexit, imigrace, tahy s NATO. Eurosummit má práci
28.06.2016 05:30
Témata jako migrační krize, spolupráce mezi Evropskou unií a Severoatlantickou aliancí či výkon evropské ekonomiky by za normálních okolností stačila prezidentům a premiérům zemí EU zaplnit oba jednací dny nadcházejícího červnového summitu osmadvacítky. Poté, co britští občané minulý čtvrtek v referendu rozhodli o odchodu své země z unie, je tento program stlačen do jediného několikahodinového jednání v úterní podvečer.
Anketa:
Má po brexitu následovat i czexit - tedy odchod České republiky ze struktur Evropské unie?
-
Rozhodně ano. 45 %
-
Určitě ne. 43 %
-
Je mi to lhostejné. 12 %
V souvislosti s migrací by měli lídři unijních zemí zhodnotit situaci poté, co dohoda s Tureckem v zásadě uzavřela trasu ve východním Středomoří. Do centra pozornosti se tak opět dostává centrální Středozemní moře, kde především k italským břehům míří lodě s migranty ze severní Afriky.
V návrhu závěrů, na kterých stále pracují diplomaté, kromě jiného stojí, že většina z nich nemá nárok na azyl. Summit by tak měl podpořit nedávno zveřejněný plán Evropské komise, kdy by se spolupráce při zvládání migračních proudů měla stát základním kamenem spolupráce mezi Evropskou unií a klíčovými zeměmi z Afriky a Blízkého východu.
EU právě ve Středozemním moři začíná úžeji spolupracovat se Severoatlantickou aliancí. Jednání summitu se má v úterý ostatně zúčastnit také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, lídři by měli před Varšavským summitem aliance podpořit další posílení kooperace v oblastech, jako jsou kybernetické či hybridní hrozby.
S bezpečností i migrací souvisí také nová Globální strategie pro zahraniční a bezpečnostní politiku, kterou chce premiérům a prezidentům představit šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Debatovat se ale v úterý před večeří má také o posilování jednotného trhu s důrazem na digitální problematiku či o výsledcích, kterých zatím dosáhl šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem prosazovaný Evropský fond strategických investic (EFSI). Lídři zemí osmadvacítky by se ale měli zabývat také nejednoduchou situací v zemědělství, především na trhu s mlékem a vepřovým masem.
Všechna tato témata mají být nyní probrána za pouhé dvě hodiny mezi 16.45 a 19.45, kdy podle plánu začíná pracovní večeře. Právě na ní by měl premiér David Cameron své kolegy z EU informovat o situaci v Británii po čtvrtečním referendu.
Na středu pak šéf summitů Donald Tusk místo řádného jednání Evropské rady svolal od 9.00 neformální schůzku prezidentů a premiérů zemí EU bez Británie k debatě o jejich reakci na britské referendum a k širší diskusi o budoucnosti EU s 27 členy. V Bruselu bude v úterý také jednat ukrajinský prezident Petro Porošenko, spolupráce unie a Ukrajiny však nejspíš vzhledem k vývoji v Británii nebude úplně v centru pozornosti.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.