Odchod Spojeného království z Evropské unie je následek žabomyší války v britské Konzervativní straně. V debatě Evropského parlamentu ve Štrasburku to prohlásil šéf liberální europarlamentní frakce ALDE a bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt, který je rovněž parlamentním koordinátorem pro brexit. Ve svém projevu podobně jako další evropští zákonodárci poukázal i na nutnost obrody evropského procesu.
Anketa:
Má po brexitu následovat i czexit - tedy odchod České republiky ze struktur Evropské unie?
- Rozhodně ano. 33%
- Určitě ne. 33%
- Je mi to lhostejné. 33%
"Vztahy s Británií nikdy nebyly skvělé, nebyla v nich vášeň, byl to sňatek z rozumu," řekl Verhofstadt s tím, že nedůvěra Londýna ve sjednocenou Evropu byla patrná od počátku evropské integrace. "Možná bylo nemožné a naivní sjednotit Británii s kontinentem," uvedl. Osobně brexit vidí jako následek vnitrostranické žabomyší války, která se vymknula kontrole.
"Brexit je politováníhodnou věcí," dodal s tím, že nyní by Brusel i Londýn při vyjednávání měly mít na paměti společné vazby, společnou historii a sounáležitost ke "skvělé evropské civilizaci".
Nyní jde podle Verhofstadta i o obrodu evropského integračního procesu. "Během vyjednávání nikdy nezapomeňme, proč otcové zakladatelé včetně těch britských vůbec evropský projekt započali, a ty důvody jsou svoboda, spravedlnost a mír," dodal.
O nutnosti obnovy důvěry v EU hovořila i Helga Stevensová z frakce konzervativců a reformistů (ECR) "Nejde jen o budoucí spolupráci s Británií, ale také o to, jak dostat EU zpět na správnou cestu. Potřebujeme cestu k decentralizované Evropě, která je alternativou k heslu, že potřebujeme více Evropy," prohlásila. "Doufám, že EU bude po brexitu obnovena a bude zabráněno tomu, aby odešly i další státy," dodala.
Stevensová od výstupových jednání očekává věcné diskuze, neboť času není mnoho.
S tím souhlasí i europoslankyně Gabriele Zimmerová z levicové frakce GUE/NGL, která zdůraznila, že v popředí všech jednání musí být práva občanů dosavadních 28 unijních států, tedy včetně Britů. "Nesmíme připustit, aby v 21. století vznikla v Evropě nová hranice," dodala.
Zimmerová během projevu kritizovala zakladatele protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) a šéfa europarlamentní frakce Evropa svobody a přímé demokracie (EFDD) Nigela Faragea, kterého označila za demagoga. Upozornila, že doba takových demagogů skončila a nyní nastává čas tvrdých jednání.
Předseda europarlamentních socialistů Gianni Pittella varoval Británii, že pokud si myslí, že bude moci EU vydírat, tak se mýlí. "Nikdy nebudeme tolerovat, aby se u brány EU vytvářel nějaký daňový maxiráj. Nebude žádné protežování (londýnského finančního centra) City," řekl s tím, že když někdo opouští rodinu a odchází do jiné, tak vždy musí splnit své dřívější závazky.
"Naše priorita je ochrana občanů. Země mimo EU nemůže nikdy mít stejné nebo lepší podmínky, než když byla členem," řekl Pittella. Dodal, že až budou vyřešeny základní otázky odchodu, tak bude teprve možné diskutovat o budoucích vzájemných vztazích. Rovněž varoval, že europarlament je připraven při vyjednávání použít právo veta, pokud nebudou splněny stanovené podmínky.
Šéf poslanců Evropské lidové strany v europarlamentu Manfred Weber k odchodu Británie řekl, že EU s Londýnem sice zůstává v přátelském svazku, ale Spojené království již nebude sedět u jednacího stolu, až se bude řešit situace v Sýrii nebo Ukrajině. "Británie opouští politickou ideu Evropy," upozornil.
#EPlenary on #Brexit negotiations. LIVE REPLAY VIDEO of statement by @GuyVerhofstadt available to download: https://t.co/ohQMzfYqAk pic.twitter.com/ygjXBq4pYx
- EP Audiovisual (@europarlAV) 5. dubna 2017
Perhaps Britain and Europe was never meant to be. But, our predecessors should never be blamed for having tried. #EPlenary
- Guy Verhofstadt (@GuyVerhofstadt) 5. dubna 2017
I am 100% sure that - one day - there will be a young leader who will try again to lead Britain back into the European family. #EPlenary
- Guy Verhofstadt (@GuyVerhofstadt) 5. dubna 2017