Britský hinduista Davender Kumar Ghai se raduje. Po smrti může být tento jedenasedmdesátiletý muž spálen na hranici dříví, a nikoli v krematoriu, jak tomu chce tradice. Umožnil to vpravdě šalamounský verdikt jednoho soudce.
Zbožný hinduista a duchovní léčitel Ghai označuje pálení těl v pecích krematoria za "podobné likvidaci odpadků a mechanické ponižování lidské důstojnosti".
O schválení žádosti, aby mohl být spálen pod širým nebem na hranici, požádal nemocný muž nejprve radnici města Newcastlu, kde žije. Zdůvodnil to čtyři tisíce let starou hinduistickou vírou, podle níž může duše zažít znovuzrození až poté, když se ničím nezadržována oddělí od staré hmoty a spojí se ve volném prostoru s elementy.
Tyto podmínky západní krematoria nesplňují, věří Davender Ghai. Se spálením v peci si nespojuje "dobrou smrt". V tomto uzavřeném prostoru nemůže duše najít neomezený přístup do dalšího života. Pokud mu někdo bude bránit ve spálení těla na hranici, diskriminuje ho a porušuje jeho lidská práva.
Se svým požadavkem Ghai dvakrát neuspěl. Nejprve na newcastelské radnici, jež mu prý nemůže odpustit, že pohřeb v plamenech na hranici už roku 2006 tajně zorganizoval. Poté jeho stížnost odmítl Vrchní soud (High Court) v Londýně. Nyní ale přišel obrat u londýnského Odvolacího soudu.
Jeho předseda, Lord Neuberger of Abbotsbury, vynesl i jménem dvou přísedících šalamounský rozsudek.
Ghaiův protivník, britské ministerstvo spravedlnosti, podle Lorda Neubergera vykládá pravidla pro krematoria z roku 1902 „příliš zúženě". Krematorium nemusí být uzavřeným prostorem bez jediné škvíry, lze si pod ním představit i zastřešenou konstrukci se sloupy, do níž zboku pronikají vzduch a světlo. Anebo naopak prostor se čtyřmi stěnami otevřený k nebi.
Tímto "fíglem" je možné, aby se pan Ghai nechal zpopelnit podle svých zvyklostí.
Pan Ghai se může konečně radovat z legálního spálení svých ostatků na hranici. Radost s ním ale zdaleka nesdílejí všichni z 558 tisíc hinduistů a 336 tisíc sikhů, kteří žijí ve velké Británii.
Mnozí se obávají, že tím vzbudí averzi zbytku společnosti. Oproti většinou nepřizpůsobivým muslimům jsou totiž hinduisté a sikhové věrnými a loajálními poddanými britské koruny. Tato pověst může nyní utrpět šrámy.
Foto: Profimedia