Velká Británie hodlá nahradit své zastarávající jaderné hlavice novými. Podle odhadů vyjde nákup na tři miliardy liber (90 miliard Kč). Vláda přitom několikrát výměnu nukleárních zbraní popřela. "Připadá mi to jako špionážní příběh z dob studené války," říká opoziční liberální demokrat Harvey.
Podle dřívějšího prohlášení britského ministerstva obrany je rozhodnutí až na příštím parlamentu. Mělo by k němu dojít po roce 2010. Současný britský nosič jaderných hlavic Trident dosáhne hranice své životnosti kolem roku 2025.
Nicméně dříve nepublikovaný dokument ukazuje, že jeden z vysokých činitelů ministerstva obrany na soukromém jednání s výrobci zbraní prohlásil, že rozhodnutí o modernizaci nukleárních zbraní již padlo, píše list The Guardian.
"Dnes odpoledne tu načrtneme plán na udržení odstrašujícího potenciálu britských jaderných sil ," řekl na inkriminované schůzce David Gould, tehdejší vedoucí operační důstojník Organizace pro vojenskou výstroj a podporu (Defence Equipment & Support Organisation). "Záměrem je nahradit systém na ponorkách třídy Vanguard. Včetně raket i hlavic."
Podle vládní zprávy z roku 2006 by náklady dosáhly tří miliard liber. Oponenti argumentují tím, že by se Británie upsala jaderným zbraním na příští čtyři dekády.
Jako špionážní příběh
"Tenhle dokument ničí jakoukoliv důvěryhodnost ve vládní prohlášení, že nebudou rozhodovat o nových hlavicích nyní," říká Kate Hudsonová, předsedkyně Hnutí za jaderné odzbrojení (Campaign for Nuclear Disarmament). "Je ostuda, že ministerstvo obrany říká něco jiného při jednání s výrobci zbraní a ministři pak mluví zcela jinak v parlamentu."
Záměry britského ministerstva obrany vyšly najevo až poté, co museli úřadníci, na základě zákona o volném přístupu k informacím, zveřejnit i druhou část Gouldových "poznámek". V první verzi totiž chyběla zmínka o úmyslu modernizovat arzenál na palubách Vanguardů. Prý se tak stalo proto, že "poznámky obsahovaly nekompletní informace a proto mohly být zavádějící".
Ve středu požádal liberální demokrat Nick Harvey vládu, aby vyjasnila svá stanoviska: "Ministr obrany by měl co nejrychleji vysvětlit, jak mohou být vládní politika a poznámky v tomto projevu v tak zjevném rozporu. Současná vláda slíbila otevřenou a transparentní debatu o Tridentech, ale připadá mi to spíš jako špionážní příběh z dob studené války."
Mluvčí ministerstva obrany řekl, že v Gouldově případě šlo spíše poznámky k projevu a vůbec nejsou obrazem vládní politiky. "Ještě nedošlo k žádným rozhodnutím."
"Modernizovat jaderný arzenál pouhé dva roky před klíčovými rozhovory o nešíření jaderných zbraní by bylo rozhodnutí s obrovskými následky. Jako takové vyžaduje širokou debatu," vysvětluje Harvey. "Vývoj novějších a technologicky pokročilejších hlavic by porušilo náš závazek v nešíření jaderných zbraní. Bylo by to pokrytecké chování vůči ostatním zemím, ať už nukleární zbraně mají nebo ne.
Foto: archiv a Royal Navy