Ruští oligarchové podezřelí z korupce budou muset vysvětlit, jak přišli k penězům, kterými financují svůj luxusní životní styl v Británii. V rozhovoru poskytnutém vydání listu The Times to řekl náměstek ministryně vnitra pro bezpečnost a hospodářskou kriminalitu Ben Wallace. V Británii se ročně "vypere" v přepočtu 2,6 bilionu korun z nelegální činnosti.
Na základě nové normy, která vstoupila v platnost tento týden, mohou britští úředníci v rámci boje proti organizovanému zločinu zabavit majetek v hodnotě vyšší než 50 tisíc liber (1,4 milionu korun) a zadržovat jej do doby, než se majiteli podaří prokázat jeho původ.
Podle náměstka ministryně vnitra Amber Ruddové je britská vláda připravena použít "veškeré své pravomoci", aby bojovala proti úplatným politikům a mezinárodním zločineckým organizacím, které Británii využívají jako "hřiště a bezpečný přístav".
"Až se k vám dostaneme, přijdeme si pro vás, pro vaše jmění a ztížíme vám život," varoval náměstek Wallace. Úřady podle The Times identifikovaly už několik osob, na které nyní zaměří své vyšetřování.
Wallace chce podle svých slov upoutat pozornost britské veřejnosti k tématu praní špinavých peněz, kterou probudil seriál televize BBC s názvem McMafia. Osmidílná série se věnuje ruskému organizovanému zločinu v Británii.
"Pokud jsou ve své zemi poslanci parlamentu, v němž nedostávají nijak vysokou mzdu, ale náhle mají pěkný dům v (londýnské rezidenční čtvrti) Knightsbrigde, který má hodnotu milionů, a nemohou prokázat, jak za něj zaplatili, pak nemovitost zabavíme," varoval Wallace.
Podle britských úřadů se každý rok v zemi "vypere" kolem 90 miliard liber (2,6 bilionu korun) získaných z trestné činností.