V Británii vyšla nejočekávanější kniha sezony, paměti Alistaira Campbella, Blairova dlouholetého mediálního poradce. Přestože byl autor donucen knihu cenzurovat, přináší některá důležitá odhalení.
Titul The Blair Years (Blairova léta) je výňatkem z deníku, který si Campbell psal v letech 1994 až 2005, kdy byl premiérovým poradcem a mluvčím.
Jde o první paměti některého z Blairových spolupracovníků, které vyšly po jeho odchodu. Paměti vydal ještě během Blairovy vlády jeho ministr zahraničí Robin Cook, odpůrce války v Iráku.
Na Blairovo naléhání ale Campbell do zhruba 800stránkové knihy mnohé části deníku nezařadil. Se zveřejněním plné verze chce počkat až na chvíli, kdy budou všichni její aktéři mimo politiku.
Vyškrtnuty byly zejména části, věnující se vztahu Tonyho Blaira s americkým prezidentem Georgem Bushem nebo s Blairovým nástupcem Gordonem Brownem.
Mezi novinky knihy patří odhalení, že Blair vážně uvažoval o tom, že už v roce 2002 oznámí, že nebude kandidovat potřetí, aby se mohl "zcela zbavit ohledu na Labour Party a veřejné mínění".
Nakonec plán pro závažné události v Iráku odsunul a demisi oznámil až loni na podzim. Snaha vymanit se z tlaku veřejného mínění ale byla pro jeho další úřadování podle Campbella typická. Blair se prý také Campbellovi přiznal, že vidí mnoho správného na politice konzervativní premiérky Margaret Thatcherové, v čemž se od ostatních labouristů liší.
Značný prostor je věnován válce v Iráku. Všichni členové britské vlády až na Tonyho Blaira o ní měli podle Campbella pochybnosti. John Reid, který prošel řadou vysokých vládních funkcí, v předvečer války věštecky řekl, že Britové budou souzeni podle toho, jaký bude poválečný Irák a Blízký východ.
Jako senzační je hodnoceno také odhalení blízkých kontaktů, které měl Blair se zesnulou britskou princeznou Dianou, s níž se několikrát soukromě sešel a jež prý měla velký podíl na modernizaci Labour Party.
Na snímku výřez obálky knihy The Blair Years.
Foto: AP