Británie jako jedna z prvních zemí přijala jednotnou definici antisemitismu, oznámila premiérka Theresa Mayová. Londýn tak chce účinněji bojovat s nenávistí motivovanými trestnými činy. V Británii žije pátá největší židovská komunita na světě a počet útoků proti jejím členům se za poslední dva roky zvýšil.
Definici vytvořila letos v květnu Mezinárodní aliance pro připomínku holokaustu (IHRA), která sdružuje 31 zemí včetně Británie. Cílem je stanovit, co znamená antisemitismus, a snáze pak postihovat jeho projevy.
"Antisemitismus je takové vnímání Židů, které se může projevit jako nenávist vůči Židům. Slovní a fyzické projevy antisemitismu jsou namířeny proti židovským i nežidovským osobám a/nebo jejich majetku, proti institucím židovské komunity nebo náboženským institucím," uvádí definice IHRA.
Podle Mayové to znamená, že "existuje jedna definice antisemitismu - (je to) v zásadě vyjadřování nebo chování, které projevuje nenávist vůči Židům proto, že jsou Židy - a kdokoliv vinný tímto jednáním se bude zodpovídat".
Definice přijatá ve Spojeném království za oficiální není právně závazná. Židovské organizace přesto doufají, že soudy a vládní úřady z ní budou vycházet.
Počet protižidovských incidentů vzrostl v první polovině letošního roku o 11 procent. Uvádí to organizace Community Security Trust (CST), která se zabývá bezpečností britské židovské komunity. Terčem nenávistných útoků se stala i labouristická poslankyně židovského původu Luciana Bergerová.