Británie připravuje gigantický čmuchalský systém
07.11.2008 18:50
Byl by to stát s digitálním sledováním, jaký dosud svět neviděl. Britská vláda chce sledovat celý komunikační systém. Za tímto účelem plánuje instalaci „Black Boxes" (černých skříněk), které by zaznamenávaly a ukládaly do paměti data o každém e-mailu, o každém telefonním (také SMS) a internetovém spojení.
Tento gigantický sledovací systém má přijít podle informátorů listů Telegraph a New Scotsman na v přepočtu zhruba 15 miliard eur, přirozeně z kapes daňových poplatníků.
Ti by si tak zaplatili dosud nevídané sledování jich samotných státem.
Před záměry vlády v Londýně blednou všechny dosavadní systémy kontroly komunikace občanů, včetně komunistických režimů.
Podle některých zpráv by skrze takzvané „černé skříňky" měla být zaznamenávána i pozice mobilních telefonů. List Independent se z porad mezi úředníky a zástupci telekomunikačních firem dozvěděl o plánech labouristické vlády Gordona Browna instalovat „Black Boxes" všude v komunikační síti.
Independent konstatuje, že ačkoli už se na toto téma objevila v uplynulých týdnech řada zpráv, nerozběhla se na tak závažné téma žádná široká veřejná debata.
Informace o projektu se dostaly na veřejnost už roku 2007, avšak britská vláda maskovala své sledovací choutky mlhavými termíny. Například jako Interception Modernisation Programme (IMP; něco jako Program modernizace sledování komunikací).
Podrobné sledování jednoho každého občana Británie se úředně ospravedlňuje již okřídlenou floskulí boje s terorismem.
Plánované černé skříňky mají být podle Independentu instalovány ve spolupráci s telekomunikačními a internetovými firmami. Úředníci britského ministerstva vnitra měli příslušné plány představit toto pondělí (powerpoint) při důvěrném setkání zástupcům British Telekom, AOL Europe, O2 a BSkyb.
Do věci zasvěcený anonymní informátor listu řekl, že dosud není jasné, co chtějí ministerstvo vnitra, tajná služba GCHQ a jiné služby se všemi získanými informacemi dělat.
Britská tajná služba MI5 kontroluje už nyní v omezené míře e-maily a webové stránky, pokaždé k tomu ale potřebuje povolení britského ministra vnitra. Jen loni byla žádost o ně podána ve zhruba půl milionu případů.
Foto: AP a Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.