Vládní labouristé i opoziční konzervativci se chystají na doplňovací volby do britského parlamentu vyvolané rezignací labouristického poslance obviněného v aféře kolem poslaneckých náhrad.
Čtvrteční volební bitva ve městě Norwich na východě země by měla napovědět o šancích obou stran v parlamentních volbách příští rok.
Labourista Ian Gibson byl v aféře nařčen z toho, že nechal bydlet dceru ve svém poslaneckém bytě v Londýně a pak jí byt pod cenou prodal. Vedení strany ve snaze minimalizovat dopad skandálu mu zakázalo kandidovat v příštích volbách. Rozhořčený Gibson, který tvrdí, že neporušil žádné předpisy, odstoupil hned a vyvolal tak předčasné doplňovací volby.
ČTĚTE TAKÉ: Novým předsedou britské Dolní sněmovny je konzervativec
Browna má udržet nad vodou i poradce královny
Situaci tak Labouristické straně zkomplikoval, protože konzervativci v průzkumech již řadu měsíců přesvědčivě vedou a další volební porážka může prohloubit krizi labouristů a dále ohrozit postavení premiéra Gordona Browna. V Norwichi populární Gibson byl poprvé do parlamentu zvolen v roce 1997 a od té doby poslanecké křeslo obhajoval s přesvědčivým náskokem.
Nyní by však podle průzkumu nedělníku The News of the World kandidátku konzervativců, sedmadvacetiletou Chloe Smithovou, volilo 34 procent lidí a labouristického kandidáta Chrise Ostrowského 30 procent dotázaných. Liberální demokraté následují s 15 a zelení se 14 procenty.
Prohra by pro Browna byla další ranou
Případná prohra v Norwichi by nijak neohrozila většinu labouristů v parlamentu, kteří mají nyní o 63 poslanců víc než opozice. Byla by však další špatnou zprávou pro Browna, který si jen s obtížemi udržel svou funkci po těžké porážce v evropských volbách začátkem června.
Další dva průzkumy o víkendu potvrdily, že na celostátní úrovni si konzervativci udržují pohodlný náskok. Anketa listu The Sunday Times ukázala podporu 42 procent lidí pro konzervativce, 25 procent pro labouristy a 18 procent liberální demokraty. Podle The Independent by konzervativce volilo 38 procent dotázaných, labouristy 23 a liberální demokraty 22 procent.
Za těchto okolností se labouristé snaží odložit vypsání voleb na co nejzazší termín. Vedení labouristů doufá, že do té doby se objeví první náznaky lepšící se hospodářské situace.
Vláda musí uspořádat volby nejpozději do začátku června 2010. V neděli se ministr vnitra Alan Johnson v televizním rozhovoru zmínil o "všeobecných volbách za osm měsíců", což by ukazovalo na dubnový termín.
Foto: ČTK/AP, Reuters