Británie zná složení vlády, politici našli společnou řeč
12.05.2010 07:44 Aktualizováno 12.05. 11:09
Vicepremiérem nové britské vlády bude šéf liberálních demokratů Nick Clegg. Potvrdil to úřad nového ministerského předsedy, konzervativce Davida Camerona, který byl tento týden jmenován po rezignaci Gordona Browna. Od té doby jsou postupně zveřejňovány podrobnosti o složení nové vlády a o koaliční dohodě mezi konzervativci a liberálními demokraty.
Toryové jsou po volbách nejsilnější stranou v Dolní sněmovně, ale nemají většinu, aby vládu vytvořili sami.
Liberálnědemokratičtí poslanci tak nakonec schválili dohodu s konzervativci. Vznikne tak koaliční vláda, na níž se domluvili vyjednavači obou stran. "Vytvoříme novou vládu, a co je důležitější, vytvoříme nový druh vlády," řekl Clegg.
PSALI JSME: V Británii začaly povolební námluvy Clegga a Camerona
David Cameron jmenován novým britským premiérem
Ministrem financí v novém kabinetu bude podle všeho konzervativec George Osborne, ministrem zahraničí další konzervativec William Hague. Toryové budou mít i ministry obrany a zdravotnictví - Liama Foxe a Andrewa Lansleyho. Liberální demokraté budou mít ve vládě čtyři ministry a zřejmě 15 náměstků.
Podle britských médií se obě strany dohodly na tom, že koalice potrvá celých pět let, tedy do konce funkčního období nynějšího parlamentu. Obě strany při jednání přistoupily na řadu kompromisů. Cameron slíbil Cleggovi referendum o jeho klíčové otázce: reformě volebního systému.
"Máme některé hluboké a naléhavé problémy, velký deficit, hluboké sociální problémy, politický systém potřebuje reformu," řekl Cameron a dodal, že kvůli tomu chce vytvořit skutečnou a plnou koalici mezi konzervativci a liberálními demokraty. "Nick Clegg a já jsme političtí předáci, kteří chtějí dát stranou rozpory mezi stranami a pracovat tvrdě pro společné blaho a pro národní zájmy," řekl Cameron.
PSALI JSME: Konzervativci a liberálové se předběžně dohodli o vládě
Jednou z priorit má být během té doby snížení strukturálního rozpočtového deficitu. Liberální demokraté přistoupili na záměr konzervativců již letos snížit deficit, který dosahuje 11 procent HDP, o šest miliard liber. Toryové naopak údajně souhlasili s návrhem liberálů na postupné zvýšení stropu nezdanitelného příjmu na 10 tisíc liber ročně (asi 300 tisíc korun).
Euroskeptičtí konzervativci a proevropští liberálové se také shodli, že nepřijmou euro a o každém případném předání pravomocí do Bruselu se uspořádá referendum. Liberální demokraté údajně také přistoupili na to, že bude zaveden roční limit na počet přistěhovalců ze zemí mimo Evropskou unii.
Labouristé, kteří byli u vlády minulých 13 let, vyslovili pochyby o tom, zda taková koalice, kterou mnozí z nich označují jako "koalici poražených", bude legitimní. Podle nich rozhněvá veřejnost, která to dá v příštích volbách patřičně najevo.
Klíčoví ministři nové britské vlády |
David CAMERON (43) - Premiér a předseda Konzervativní strany. Zvolen v prosinci 2005, ve funkci vystřídal Michaela Howarda. Od roku 2001 zasedá v parlamentu za obvod Witney (Oxforshire). Od května do prosince 2005 stínovým ministrem školství. Za předchozích vlád konzervativců byl od roku 1992 poradcem ministra financí Normana Lamonta a od roku 1993 poradcem ministra vnitra Michaela Howarda, později pracoval sedm let pro televizní společnost Carlton Communications. Cameron se narodil 9. října 1966 v Londýně. Po studiích na prestižním Etonu v roce 1988 vystudoval politické vědy, filozofii a ekonomii na Oxfordské univerzitě, potom do roku 1992 pracoval pro Konzervativní stranu. V roce 1997 poprvé neúspěšně kandidoval do parlamentu. V červnu 1996 se oženil se Samathou Sheffieldovou, narodily se jim tři děti, Ivan, Nancy a Elwen. Ivan zemřel v únoru 2009. V březnu 2010 oznámeno, že čekají dalšího potomka, má se narodit v září.
Nick CLEGG (43) - Vicepremiér a šéf Liberálních demokratů. Do čela strany byl zvolen v prosinci 2007 a ve svých čtyřiceti se tak stal nejmladším šéfem politické strany v Británii. Deset let strávil v Bruselu, kde pracoval nejdříve v týmu britského eurokomisaře a pak byl v letech 1999 až 2004 europoslancem. Narodil se 7. ledna 1967. Otec má ruské kořeny, matka byla Nizozemka narozená v Indonésii. Nick byl vychováván dvojjazyčně, v nizozemštině a angličtině. Později vystudoval antropologii na Cambridgi. Po studiích byl nějaký čas novinářem. Též pracoval v Londýně pro lobbistické firmy. V roce 2000 se oženil, jeho žena Miriam Gonzalezová Durantezová je dcerou konzervativního senátora ve španělském parlamentu. Mají tři syny.
George OSBORNE (38) - Ministr financí. Celým jménem George Gideon Oliver Osborne je synem baroneta Petera Osbornea ze staré anglo-irské aristokracie. Poslanec britského parlamentu od června 2001. Po volbách v roce 2005 se stal stínovým ministrem financí ve věku třiatřiceti let, což překvapilo mnohé konzervativní poslance. Narodil se 23. května 1971. Původní jméno Gideon si ve třinácti letech změnil na George. Studoval moderní historii na Oxfordu. Po studiích se neúspěšně pokusil o kariéru novináře a potom začal v roce 1994 pracovat pro Konzervativní stranu. V letech 1995-1997 na ministerstvu zemědělství a rybolovu zvláštním poradcem ministra Douglase Hogga. V letech 1997-2001 byl mediálním poradcem tehdejšího vůdce konzervativců William Haguea. V dubnu 1998 se oženil s Frances Howellovou, spisovatelkou a dcerou bývalého konzervativního ministra Davida Howella. Mají dvě děti. Jmění Osborna se odhaduje na 4,3 milionu liber (asi 129 milionů korun). Má údajně rovněž zdědit část firmy svého otce na výrobu luxusních tapet Osborne&Little, jejíž hodnota se dohaduje na víc jak miliardu liber (asi 30 miliard korun).
William HAGUE (49) - Ministr zahraničí. Od června 1997 vůdcem Konzervativní strany, rezignoval 8. června 2001 po drtivé volební porážce konzervativců. Od prosince 2005 stínovým ministrem zahraničí. Poslancem parlamentu od roku 1989. V roce 1992 se stal státním ministrem sociálního zabezpečení a od roku 1995 pracoval dva roky ve vládě jako ministr pro záležitosti Walesu.
Liam FOX (48) - Ministr obrany. Vůdcem Konzervativní strany od listopadu 2003 do května 2005. Ve stínovém kabinetu ministrem zdravotnictví (1999-2003), ministrem zahraničí (květen 2005 - prosinec 2005) a od prosince 2005 stínovým ministrem obrany. Hlasoval pro účast Británie ve válce s Irákem a též podporoval misi Británie v Afghánistánu. Všechny tyto země několikrát navštívil. Poslancem parlamentu je Fox od roku 1992. Během předchozí vlády konzervativců byl v roce 1993 jmenován tajemníkem tehdejšího ministra vnitra Michaela Howarda, od července 1994 pracoval pro vůdce konzervativních poslanců v Dolní sněmovně a v letech 1996-1997 ve vládním úřadu pro zahraniční politiku a Commonwealth. V roce 1996 se mu podařilo zprostředkovat sjednání mírové dohody na Srí Lance. Narozen 22. září 1961. V roce 1983 vystudoval lékařskou fakultu v Glasgowě. Po studiích nějaký čas provozoval praxi všeobecného lékaře. V roce 2005 se oženil s lékařkou Jesme Bairdovou.
|
Foto: ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.