Britové a Američané <span>představili nové bezpilotní stroje</span>

Zahraničí
14. 7. 2010 11:40
Prototyp nového britského bojového bezpilotního letounu Taranis.
Prototyp nového britského bojového bezpilotního letounu Taranis.

Prototyp nového britského bojového bezpilotního letounu Taranis.Britské ministerstvo odhalilo prototyp letounu Taranis firmy BAE Systems, který je "neviditelný" pro radary a může zaútočit na jiném kontinentu. Boeing zase představil špionážní Phantom Eye na vodíkový pohon.

Význam bezpilotních prostředků v posledních letech významně vzrostl. Původně byly určené především k průzkumu a sledování. Po roce 2001 začaly být využívány Američany i k útokům. Například vyzbrojené predatory mají na svém kontě řadu zásahů proti teroristům na Blízkém východě i v Asii.

Vývoj a výroba těchto prostředků se rozběhla ve velkém. Umožňují totiž "odstranit" pilota, který je nejzranitelnější a zároveň velice drahou součástí letecké války. Některé koncepty předpokládají, že v blízké budoucnosti se budou vést robotické války, ve kterých člověk sice nebude zcela eliminován, ale sníží se rizika, kterým musejí vojáci čelit.

Taranis je těžko zachytitelný radary.Jiní lidé se těchto válek ve stylu počítačových her obávají, protože pak bude snazší je zahájit a vést. Na druhou stranu, vývoj a výroba robotických prostředků je vysoce technologicky náročná, takže si je velká část armád nebude moci dovolit. Kalašnikov tak i v blízké budoucnosti pravděpodobně zůstane nejvražednějším nástrojem.

V bezpilotních prostředcích hrály prim Spojené státy. V posledních letech se ovšem přidávají další země. Nyní představilo britské ministerstvo obrany prototyp bezpilotního letounu Taranis, který je pojmenován po keltském bohu hromu. Vývoj prototypu stál 145 milionů liber (necelé 4,5 miliardy korun) a je vybaven technologií "stealth", která ztěžuje detekci nepřátelskými radary. Byl vyvinut firmami BAE Systems, Rolls Royce, QinetiQ a GE Aviation.

Na palubě má senzory, takže je schopen provádět průzkum nepřátelského území, a zároveň má na palubě prostor pro bomby i rakety. "Taranis je skutečně přelomový projekt," řekl podle listu The Daily Telegraph Gerald Howarth, který je náměstkem pro mezinárodní bezpečnostní strategie na britském ministerstvu obrany. "Je to první stroj svého typu v Británii a může se stát významným programem na světové úrovni."

Phantom Eye od Boeingu je poháněný vodíkovým motorem.Testován by měl být od příštího roku. Předpokládá se, že by mohl být nasazován k misím i tisíce kilometrů daleko, přičemž operátor by seděl hluboko v týlu, například v Británii. Shodou okolností ve stejné době představily nový typ bezpilotního letounu i Spojené státy, konkrétně firma Boeing. Na rozdíl od Taranisu je Phantom Eye průzkumný stroj, který nemusí sloužit pouze armádě, ale i v civilním sektoru.

Unikátní je na něm především pohon - vodíkový. Díky tomu je schopen létat a sledovat prostor pod sebou ve výškách do 20 kilometrů čtyři dny bez přestávky. "Condor (předchůdce Phantom Eye) vydržel v roce 1989 ve vzduchu maximálně 60 hodin. Využíval klasický pohon a to bylo maximum, jakého jsme byli schopni dosáhnout," řekl podle BBC Chris Haddox z Boeingu. "Nyní jsme na devadesáti hodinách."

ČTĚTE TAKÉ: Jak piloti bezpilotních letadel USA vedou válku

Phantom Eye má dva čtyřválcové motory, každý o objemu 2,3 litru a výkonu 150 koní. Jeho rozpětí je 46 metrů. Letoun byl stavěn především kvůli výdrži, nikoli aby sloužil jako bojový prostředek. Během léta by měl být převezen do testovacího střediska NASA v Kalifornii a na počátku příštího roku by mělo být zahájeno testování.

Foto: ČTK/AP, Boeing

Autor: arf

Další čtení

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před vzdušným útokem

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ