Doživotní trest vězení uložil v pondělí londýnský soud pěti Britům za plánování bombových útoků po celé zemi. Skupina, která se podle obžaloby inspirovala mezinárodní teroristickou sítí al-Kajda, mohla v případě uskutečnění záměrů zabít stovky lidí. Zamýšlela útoky například proti nočním klubům, vlakům a nákupním střediskům.
Gang nakoupil 600 kg dusíkatého hnojiva, které chtěl použít na výrobu pum. Atentáty měly být pomstou za britskou podporu Spojeným státům po teroristických útocích na USA 11. září 2001.
Policie plán zmařila v roce 2004 po upozornění tajné služby MI5, která sledovala síť islámských extremistů s kontakty po celém světě. Bezprecedentní vyšetřování dovedlo bezpečnostní složky až k vysoce postaveným členům al-Kajdy v Pákistánu a Afghánistánu.
Někteří členové skupiny se podle obžaloby rovněž stýkali s atentátníky, kteří zaútočili 7. července 2005 na londýnskou hromadnou dopravu a zabili kromě sebe dalších 52 lidí a na 700 jich zranili.
Média měla podle agentury Reuters možnost nahlédnout do takových záznamů poprvé v historii. Očekává se, že dokumenty opět vzbudí debatu o tom, zda šlo atentátům ze 7. července zabránit.
Jeden z největších teroristických procesů v Británii trval rok. Pěti mužům, kteří byli uznáni vinnými, je mezi 23 a 34 lety. Jde o Omara Khyama, Waheeda Mahmooda, Jawada Akbara, Salahuddina Amina a Anthonyho Garciu. Zproštěni obvinění byli dva podezřelí, Nabeel Hussain a Shujah Mahmood.
Muži se podle obžaloby stýkali již léta. Začali sympatizovat s "muslimskou věcí" po celém světě. Hlavní organizátoři spiknutí pak rozhodli, že nejlepší odpovědí na britskou protiteroristickou angažovanost je násilí. Společně prý navštívili tajný výcvikový tábor v Pákistánu. Po návratu začali spřádat plán útoků například proti nákupnímu centru Bluewater v Kentu nebo proti nočnímu klubu ve středu metropole. Hovořili také o atentátech na ropnou a elektrickou infrastrukturu a na parlament během interpelací premiéra.
Skupina zakoupila od jednoho obchodníka se zemědělskými potřebami 600 kilogramů dusičnanu amonného, který schovali ve skladu v západním Londýně. Dusičnan amonný je hnojivo, ale lze jej využít k sestrojení bomby.
Pumu, jejímž základem byl dusičnan amonný, použili například teroristé při útoku na Bali v roce 2002, při kterém bylo zabito 202 lidí. Bombu je podle bezpečnostního experta Grahama Smithe snadné vyrobit i doma, i když to vyžaduje určité znalosti.
Na podezřelou látku upozornili policii, která již pětici sledovala, i pracovníci skladu. Policisté tajně vyměnili dusičnan amonný za jinou, neškodnou látku.
"Bomba ze 600 kilogramů dusičnanu amonného by mohla být strašlivá. Tlaková vlna a tříštivé části by mohly dolétnout několik set metrů," řekl Smith agentuře Reuters. Taková puma by podle něj odpovídala 500 kilogramům trinitrotoluenu (TNT).
Foto: ČTK
Britové dostali za plánování atentátů doživotí
Zahraničí
30. 4. 2007 13:47![bez popisku 8602](https://imgctx.com/cdn-cgi/image/width=1920,quality=75,format=auto/https://old.tyden.cz/obrazek/teroristi-4635f789f104d.jpg)
bez popisku 8602
Autor: ČTK