Špinavosti BIS
Britové kšeftovali s československým zlatem uloupeným nacisty
31.07.2013 10:15
Britská centrální banka Bank of England sehrála mnohem aktivnější roli v jednom z nejtemnějších období historie bankovnictví, než se dosud myslelo. Umožnila totiž prodej zlata, které uloupili nacisté po invazi Československa v roce 1939. Vyplývá to alespoň z dosud nepublikovaných dokumentů, které přibližují činnost banky během druhé světové války.
Jak napsal list The Financial Times, britská centrální banka zlato prodávala jménem Německé říšské banky, která ho měla z Národní banky československé.
Podle zveřejněných materiálů bylo v březnu 1939 zlato, které mělo tehdy hodnotu 5,6 milionu liber, přesunuto z účtu Národní banky československé do basilejské Banky pro mezinárodní vypořádání (BIS) na účet vedený jménem Německé říšské banky. BIS sloužila a dodnes slouží jako banka pro centrální banky.
Dlouho po válce se následně řešilo jen skandální chování právě BIS a role britské centrální banky se nijak významně nezmiňovala. Jenže Bank of England prý tehdy hrála jednu z hlavních rolí - Bance pro mezinárodní vypořádání totiž zrovna předsedala. A většina zlata, které spravovala BIS, byla uschována v podzemních sejfech v londýnském sídle Bank of England.
Že má britská banka toto zlato, vyvolalo pobouření v médiích v květnu 1939. Následně banka zlato jménem nacistů prodala, a to bez toho, že by počkala na souhlas britské vlády.
"K další transakci došlo 1. června (1939), kdy bylo prodáno zlato v hodnotě 440 tisíc a do New Yorku bylo lodí posláno zlato za 420 tisíc liber z účtu číslo 19 BIS. Šlo o zlato, které do Londýna přepravila Německá říšská banka," píše se ve zveřejněném dokumentu.
Nacisté v roce 1939 uloupili v Československu velké množství zlata. Peníze z jeho prodeje používali k financování válečných operací.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.