Rozčarování Britů Evropskou unií je hlubší než kdy předtím. Na konferenci v Berlíně to řekl britský ministr zahraničí William Hague, jenž vyloučil, že by se Británie připojila k projednávané bankovní unii. V souvislosti s evropskou integrací je podle něj "méně někdy více".
"Tato koaliční vláda chce, aby Británie hrála v Evropské unii vedoucí úlohu. Ale musím také být upřímný a říci, že rozčarování veřejnosti unií je hlubší, než kdy bylo," řekl Hague.
"Lidé mají pocit, že EU je v mnoha směrech něco, co jim někdo udělal, ne něco, nač mají vliv," prohlásil. "Mají pocit, že EU je jednosměrný proces, velký stroj, který odsává rozhodování z národních parlamentů na evropskou úroveň, až všechno rozhoduje EU. To se musí změnit," myslí si Hague.
"Pokud nebudeme moci ukázat, že rozhodování se může vracet k národním parlamentům, tak tento systém bude demokraticky neudržitelný," prohlásil Hague na konferenci Körberovy nadace, jíž se zúčastnili také ministři zahraničí Guido Westerwelle (Německo) a Alexander Stubb (Finsko).
Westerwelle řekl, že když "se někdo nechce nebo nemůže účastnit, ostatním to nebude bránit v tom, aby šli vpřed". Platilo to tak podle něj v případě schengenského prostoru i eura, kterých se Británie neúčastní.
Stubb vyzýval, aby se Británie stala součástí bankovní unie, avšak Hague to odmítl. "Připojit se k bankovní unii s jinou měnou ... by pro nás bylo mimořádně obtížné. Proto nebudeme součástí bankovní unie," řekl. V reakci na tvrzení Angely Merkelové, že při řešení krize eurozóny je potřeba více, nikoli méně Evropy, Hague uvedl: "Někdy je méně více a také lépe."
"Jsem opravdu znepokojen směrem, kterým se Británie ubírá," řekl Stubb. "Pokud bude Británie odsunuta stranou, nebo to udělá sama ... bude to špatné pro Evropu a špatné pro Británii," řekl Stubb.
Britský premiér David Cameron je sice ve vládní koalici s provládními liberálními demokraty, ale čelí tlaku stále silnějšího protievropského křídla ve své Konzervativní straně. Chce jednat s Bruselem o novém uspořádání vztahů mezi Británií a unií a předložit posléze výsledek v Británii referendu.
Stejně tak hrozí vetem v případě zvýšení rozpočtu EU pro léta 2014 až 2020 nad míru inflace.
Když byly konzervativci naposledy u moci v 90. letech, jejich tehdejší vládu premiéra Johna Majora rozložily spory o Evropskou unii.
Šéf opozičních labouristů Ed Miliband v pondělí v parlamentu obvinil Camerona, že si znepřáteluje spojence v Evropě a oslabuje britský vliv. "Premiér není v jednací místnosti a dívá se na prázdné místo Británie u stolu," řekl Miliband.