Britská levice ztratila jednu ze svých největších osobností. Ve věku 88 let zemřel Tony Benn, jeden z vůdců labouristů druhé poloviny minulého století. Někdejší ministr a dlouholetý poslanec Dolní sněmovny podlehl boji s těžkou nemocí. Benn byl považován za neformálního vůdce levého křídla Labouristické strany a proslul například tvrdou kritikou politiky jejího premiéra Tonyho Blaira.
Když Britové v roce 2002 v anketě BBC vybírali sto největších Britů, Benn se umístil na 97. místě. Není divu, po několik desetiletí byl nepřehlédnutelnou součástí britské politiky a to, co řekl, mělo vždy váhu.
Benn byl více než půl století členem dolní komory britského parlamentu (1950 - 2001). Aby mohl být poslancem, vzdal se jako vůbec první šlechtického titulu, který zdědil po otci. V 60. a 70. letech ve vládách premiérů Harolda Wilsona a později Jamese Callaghana zastával různé ministerské pozice (technologie, průmysl, energetika).
Jako propagátor socialistické politiky se postupem času vypracoval v lídra levého křídla své strany. Svůj posun vysvětloval právě zkušenostmi z ministerských postů. Hlavní moc podle něj třímali v rukou státní úředníci, šéfové korporací a jimi vlastněná média.
V roce 1975 byl před referendem o setrvání království v Evropských společenstvích jednou z hlavních osobností tábora vyslovujícího se proti pokračování členství. ES mu připadala jako byrokratický a centralizovaný spolek sloužící Německu.
Počátkem 80.let se uvnitř Labouristické strany vyostřily dlouhodobé rozpory mezi levicovějším a pravicovějším křídlem strany. První jmenované převážilo a šéfem partaje se stal v roce 1980 Michael Foot. Část členů se odštěpila a založila Sociálnědemokratickou stranu.
Bennovi nicméně těsně unikl post místopředsedy labouristů (porazil ho pravicovější Denis Healey) a o nic úspěšnější nebyl ani, když se později v boji o lídra strany postavil Neilu Kinnockovi.
I přes svou slábnoucí pozici ve straně se nadále vyjadřoval k zásadním otázkám. Byl proti válce o Falklandy a v letech 1984-5 podporoval stávku horníků a tehdejšího šéfa odborů a svého přítele Arthura Scargilla.
V roce 2001 už nekandidoval, prý aby se mohl více věnovat politice. Dál ale psal a řečnil a jeho myšlenky měly vliv i na představitele zcela opačných názorových proudů, včetně současného konzervativního premiéra Davida Camerona.
"Tony Benn byl úžasný spisovatel, řečník a bojovník. Vždy mělo smysl mu naslouchat, i když jste s ním nesouhlasili," vyjádřil lítost nad Bennovou smrtí Cameron.
Současný šéf labouristů Ed Miliband považuje Benna za "ikonickou osobnost naší doby". "Tony Benn mluvil za své hodnoty. Ať už jste s ním souhlasili, či nikoliv, všichni věděli, jaké postoje zastával," prohlásil.
Náruživý kuřák dýmek a protiválečný aktivista se v posledních letech stavěl proti britské účasti na misích v Iráku a v Afghánistánu, promluvil na několika protiválečných demonstracích. Blaira obviňoval z válečných zločinů.
Jeho zdravotní stav se prudce zhoršil v roce 2012, kdy prodělal mrtvici. Podle svých blízkých zemřel poklidně v rodinném kruhu.