Materiál, který vypracovaly americké tajné služby o výsleších Binyama Mohameda, jenž před zatčením žil legálně v Británii ukazuje, že byl mučen. Britská vláda se před soudem neúspěšně bránila tím, že zveřejnění dokumentu poškodí vztahy s Američany.
Případ se týká etiopského občana Binayma Mohameda, který žil legálně v Británii, v roce 2002 byl údajně zajat v Pákistánu a tam i později v Maroku mučen, než byl převezen na americkou základnu Guantánamo na Kubě. V USA byl obviněn z podílu na teroristickém spiknutí, ale žaloba byla později stažena a muž se loni vrátil do Británie.
Teď žaluje Londýn kvůli údajnému podílu britských tajných služeb na nezákonném zacházení, jemuž byl podroben. Británie o všem věděla, protože ji americké tajné služby předaly zprávu, z níž Britové odmítali zveřejnit sedm odstavců. Jejich zveřejnění se Mohamedovi právníci domáhali jakožto důkazního materiálu.
Ve zprávě se píše, že "v některých fázích" výslechů vedených americkými úřady bylo Mohamedovi bráněno ve spánku, byl vystaven hrozbám, že "zmizí", vyšetřovatelé ho bili, při výsleších byl spoután. Výslechy ho výrazně poznamenaly a způsobily mu velký stres a utrpení, uvádí se v dokumentu.
"Kdyby se (s ním) takto zacházelo ve jménu Spojeného království, jasně by to porušovalo závazky, které na sebe Spojené království vzalo. I když není nutně na nás, abychom toto zacházení kategorizovali, bylo by snadno možné hovořit o přinejmenším krutém, nelidském a ponižujícím zacházení," přiznává se v dokumentu.
Mohamed je jeden ze sedmi bývalých zajatců z Guantánama, kteří žalují britskou vládu kvůli údajnému podílu britských tajných služeb na tomto mučení. Ve zveřejněných odstavcích se neupřesňuje, kde byl Binyam Mohamed zmíněnému zacházení vystaven.
Muhamed dříve mimo jiné řekl, že byl mučen v Pákistánu a později i v Maroku, kam ho prý dopravil letoun americké tajné služby CIA a kde prý strávil 18 měsíců. Během té doby mu údajně vyšetřovatelé mimo jiné odřezávali skalpelem kousky penisu. Maroko popírá, že by tam byl kdy tento muž zadržován.
O Guantánamu, kde strávil čtyři roky, Mohamed po loňském návratu do Británie řekl, že pobyt tam byl "horší než jeho nejtemnější sny". Na guantánamské základně byli soustřeďováni lidé, které USA zajaly jakožto podezřelé z terorismu. Právní vakuum, ve kterém tam tyto lidi držely, se stalo terčem široké mezinárodní kritiky. Americký prezident Barack Obama po loňském nástupu do úřadu slíbil, že tuto provizorní věznici do roka zavře. Lhůtu se nepodařilo splnit. Ještě je tam asi dvě stě lidí.
Foto: profimedia.cz