Britská vláda vypracuje návrhy řešení k irské pojistce

Zahraničí
31. 1. 2019 12:25
Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt.
Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt.

Britská vláda v následujících dnech vypracuje návrhy řešení sporu kolem režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem po brexitu a předloží je Evropské unii. V rozhovoru s BBC to řekl britský ministr zahraničí Jeremy Hunt. Podle něj je nyní ještě příliš brzy říci, zda bude potřeba odchod Spojeného království z Unie odložit. Mluvčí premiérky Theresy Mayové mezitím oznámil, že předsedkyně vlády bude později odpoledne jednat se skupinou poslanců, kteří předložili alternativní brexitový plán, a setká se též se zástupci odborů.

Podle Hunta každá z možností ohledně hranice mezi Irskem a Severním Irskem má podle něj potenciál. "My je ale teď musíme (tyto varianty) dát dohromady, ujistit se, že berou v potaz obavy EU, a pak o nich budeme diskutovat," uvedl šéf britské diplomacie.

Británie má evropský blok opustit 29. března, tedy již za 57 dní. Schvalování dojednané dohody o podmínkách odchodu ale v britském parlamentu komplikuje právě takzvaná irská pojistka. Ta je součástí smlouvy o britském vystoupení z EU a má platit v případě, že se strany do konce přechodného období po brexitu nedohodnou na lepším řešení. Jejím smyslem je zamezit vzniku tvrdé hranice mezi Irskem a Severním Irskem; odpůrci připravené varianty se ale obávají, že pojistka představuje riziko připoutání Británie k unijním strukturám i po brexitu.

Britská premiérka Mayová už ve středu nastínila možné změny pojistky; je mezi nimi například časové omezení její platnosti nebo mechanismus, díky němuž by od ní Británie mohla jednostranně odstoupit. Z Bruselu ale opakovaně zaznívá, že EU dojednanou dohodu znovu otevírat nebude. Zejména klíčové Irsko dává najevo, že alternativy k irské pojistce neexistují.

Skupina konzervativních poslanců v úterý přišla s kompromisním plánem, který má podporu jak zákonodárců, kteří požadují úplnou odluku od unijních struktur, tak těch, kteří by si přáli setrvání země v EU. Podle britského tisku s ním souhlasí i někteří ministři. Jeho podstatou jsou změny v irské pojistce a prodloužení přechodného období do prosince 2021 místo současného prosince 2020. V médiích se pro návrh vžil název "Malthouseův kompromis". Brusel ale podle zdrojů deníku The Guardian již v úterý návrh označil za nefunkční.

Kvůli patové situaci kolem brexitu britští poslanci patrně přijdou o své desetidenní prázdniny, předběžně plánované od 14. do 25. února. Sdělila to Andrea Leadsomová, která organizuje vládní agendu v Dolní sněmovně.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/ZUMA/Tim Ireland

Další čtení

Vladimir Putin a jeho Rusko nikdy odpovědnost za sestřelení letu MH17 nepřijali

Rusko sestřelilo let MH17 rozhodl soud pro lidská práva. Putin to popírá

Zahraničí
11. 7. 2025
Raketový systém pro střely GMLRS

Trump slíbil zbraně pro Ukrajinu, zaplatí je NATO. Putin ho zklamal

Zahraničí
11. 7. 2025
Moo Deng

Tisíce lidí oslavily v zoo první narozeniny samičky hrošíka. Je celebritou

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ