Mezi strážci britské královny Alžběty II. a královských klenotů v Toweru se dnes vůbec poprvé objevili dva sikhové. Oznámilo to britské ministerstvo obrany. Tuto službu běžně vykonávají strážci známí svými velkými huňatými čepicemi z medvědí kůže. Oba sikhové však nastoupili v turbanech, které jsou pro sikhy typické.
Ministerstvo uvedlo, že to byli první z asi 90 sikhů v britské armádě, kteří budou tuto službu vykonávat.
Sikhismus je menšinové indické náboženství, které mezi jiným zakazuje mužům stříhat si vlasy a vousy. Vlasy pak skrývá turban. V Británii slouží sikhové i v policii a britští vědci už pro ně podle nedávné zprávy vyvíjejí látku na neprůstřelný turban.
Problém turbanů a plnovousů u sikhů v uniformě vyvstal na mnoha místech světa, kde sikhové žijí.
Sikhové mají dlouhou vojenskou tradici, a to jak v Indii, kde žije většina jejích členů, tak v zemích, kde se sikhové usadili, jako třeba v Kanadě nebo ve Velké Británii.
"Součástí našeho náboženského dědictví je učení, že máme za povinnost aktivně sloužit společenství, ve kterém žijeme, a bránit ho," zdůrazňují sikhové.
Regule kanadské armády sikhům povolují, aby si své turbany a plnovousy nechávali, a dokonce určuje, jaké barvy se mohou v té které armádní složce nosit. Turbany povoluje i kanadská jízdní policie.
Také britská armáda většinou sikhům povoluje, aby si své náboženské symboly ponechávali. Sikhové mají dlouhou tradici i v americké armádě. Sloužili v první i druhé světové válce, během válek v Koreji a ve Vietnamu a také v Perském zálivu.
Foto: ČTK/AP a Wikipedia