Odchod Spojeného království z Evropské unie nepochybně dopadne na hospodářství země, ekonomika Británie je ale dostatečně silná, aby tuto výzvu zvládla, prohlásil britský ministr financí George Osborne, který poprvé od čtvrtečního referenda veřejně vystoupil. Obavy o další vývoj ale neskrývají někdejší ministr financí Alistair Darling či mnohé společnosti, některé chtějí kvůli brexitu pozastavit najímání nových pracovních sil.
"Naše hospodářství je tak silné, jak jen může být, aby dokázalo čelit tomu, před čím naše země nyní stojí," řekl Osborne. "Připravili jsme se na nepředvídatelné," uvedl s tím, že vláda má nachystané nouzové plány, pokud by to vývoj vyžadoval.
Anketa:
Má po "brexitu" následovat i "czexit" - tedy odchod ČR ze struktur Evropské unie?
- Rozhodně ano. 33%
- Určitě ne. 33%
- Je mi to lhostejné. 33%
Naopak Osborneův labouristický předchůdce Alistair Darling obavy z nadcházejícího vývoje neskrývá. "Nemáme žádnou vládu, žádnou opozici a ti, kteří nás do těchto problémů dostali, utekli," řekl Darling s tím, že se nyní obává více než během hospodářské krize v roce 2008. Nynější nejistota podle něj pravděpodobně zemi velmi poškodí.
"Jak jsme se mohli takhle rozhodnout a nemít žádný plán pro budoucnost?" pozastavil se Darling. Kritizoval také někdejšího starostu Londýna a hlasitého zastánce brexitu Borise Johnsona, že k referendu o EU přistupoval jako ke hře.
Obavy mají také společnosti. Institut ředitelů (IoD), který sdružuje šéfy britských podniků, dnes oznámil, že provedl průzkum mezi tisícovkou svých členů a že čtvrtina z nich se chystá zastavit přijímání nových zaměstnanců. "Manažeři mají velmi velké obavy. Takřka polovina z nich očekává, že ostatní členské státy Británii potrestají," řekl generální ředitel IoD Simon Walker. Dodal, že voliči si určitě neuvědomili, že hlasovali pro ústavní i ekonomický chaos.
Osborne však v projevu opakovaně ujistil o tom, že vláda je pevně rozhodnutá ekonomiku ochránit a udržet fiskální stabilitu. Připomněl, že centrální banka je připravena vynaložit na podporu finančních trhů více než 250 miliard liber (8,4 bilionu Kč). Rovněž řekl, že je od pátku minulého týdne, kdy byl oznámen výsledek referenda, ve kterém se 52 procent Britů rozhodlo pro vystoupení z EU, v úzkém kontaktu s guvernérem britské centrální banky Markem Carneyem. Dodal, že je ve spojení i s guvernéry dalších centrálních bank, představiteli Mezinárodního měnového fondu a evropskými ministry financí.
Premiér David Cameron nyní podle Osbornea poskytl Británii dostatek času k tomu, aby se rozhodla, jaké vztahy chce s Evropskou unií po odchodu z bloku mít. Aktivaci článku 50 unijní smlouvy, která vystoupení z EU umožňuje, je proto podle ministra financí možné očekávat až poté, co bude mít Londýn jasnou představu o budoucích vztazích s EU. Cameron, který chce skončit v křesle ministerského předsedy do října, po referendu prohlásil, že o vystoupení z unie by měl požádat až nový premiér.
O Osborneovi, který spolu s Cameronem vedl kampaň za zachování britského členství, se od pátku spekuluje jako o další možné politické oběti brexitu. "Svou roli oznámím v příštích dnech," odpověděl na dotaz ke své další budoucnosti v Konzervativní straně a k možnosti, zda se nebude ucházet o křeslo stranického šéfa.